+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Termometre Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Termometre Nedir

  Termometre Nedir hakkında bilgi

  Termometre: Bir cismin sıcaklığı ölçmeye yarayan alete termometre denir. Termometreler; civalı, etil alkollü veya metal termometre olabilir.
  • Termometredeki hazne civa veya alkol gibi sıvılarla doldurulur. Bu hazne, bir maddeye daldırıldığında veya madde ile temas ettiğinde o maddenin tanecikleri haznenin camına çarpar. Bu durumda önce madde ve cam arasında, daha sonra cam ve haznedeki sıvı arasında enerji aktarımı gerçekleşir. Enerji aktarımı sonucunda haznedeki sıvının taneciklerinin hareket enerjileri artarsa bu tanecikler daha hızlı hareket eder ve tanecikler arasındaki mesafe artar. Bu artış sonucunda tanecikler arasındaki mesafe artar. Bu artış sonucunda tanecikler hazneye sığmaz ve cam borudaki hacmi doldurmaya başlar ve sıvı seviyesi yükselir. Benzer şekilde haznedeki sıvının taneciklerinin hareket enerjileri azaldığında tanecikler arasındaki mesafe azalır ve cam borudaki sıvı seviyesi düşer. Termometreden okunan değer, termometrenin temas ettiği maddenin sıcaklığı olarak kaydedilir. Bu değer termometrenin temas ettiği maddenin taneciklerinin ortalama kinetik enerjileri ile ilişkili olarak yükselir veya düşer
  300x300xtermometre.jpg
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Termometre bir kişinin veya bir şeyin sıcaklığını ölçmek için kullanılır elektronik ve civa ile yapılan termometrelerde vardır civalı termometreler fazla tercih edilmez çünkü civa insan vücuduna değerse hastalık yaratabilir bundan bu termometre kullanılmaz fazla.
+ Yorum Gönder