+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Domuzdan alınan hormonların, iri ve şişman olması için büyük baş hayvanlara nakledil Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Domuzdan alınan hormonların, iri ve şişman olması için büyük baş hayvanlara nakledil
  Domuzdan alınan hormonların, iri ve şişman olması için büyük baş hayvanlara nakledildiğini duydum. Böyle bir hayvanın eti ve sütü helal olur mu? Domuz veya köpeğin sütüyle beslenen hayvanın durumu?.. 2. Asel
  Bayan Üye

  Domuzdan alınan hormonların, iri ve şişman olması için büyük baş hayvanlara nakledil
  domuzx.jpg
  Değerli kardeşimiz;
  Öncelikle, bu konu için bir problem çıkarıp huzursuz olmaya gerek yoktur. Çünkü, böyle bir işlemin olup olmadığı -kulaktan dolma şeyler olup- kesin olarak bilinmemektedir. Şayet kesin olarak bazı hayvanlarda olsa bile, hangi hayvanda olduğu belli olmadığı için yine haram hükmü söz konusu olmaz.

  Necis olan bir madde istihaleye uğrarsa temiz olur. Örneğin şarap sirkeye dönüştüğü zaman helal ve temiz olur.

  Bu açıdan bakıldığı zaman, söz konusu hormonlar, hayvanın vücudunda bir istihaleye uğruyorsa bu da temizlenmiş olur. Hayvanın etine ve sütüne ne derece karışıyor ve ne derece kalıcı oluyor, elbette bu husus işin uzmanlarının bileceği bir iştir.

  Nitekim, önemli bir kısım alimlere göre, bir köpeğin veya domuzun sütüyle beslenen bir kuzunun eti temiz kalır ve yenilmesi helaldir. (İbni Abidîn 4/341)

  Diğer bir kısmına göre ise, bu da celale (pislik yiyen hayvan) gibidir, eti kerahetle caizdir. Diğer bazı alimlere göre ise bunun eti haram olur.

  Selam ve dua ile
  ALINTI
+ Yorum Gönder