+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Muhabbet kuşum nasl bir iklmde yaşar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Muhabbet kuşum nasl bir iklmde yaşar?
  muhabbet kuşumu alalı bir yıl oldu..biz Antalya da yaşıyorduk bir yıl orada besledim.ama bu yaz babamın tayini çıktı Eskişehir'e taşındık ve burası kışın çok soğuk oluyormuş muhabbet kuşum için endişeleniyorum sıcak iklime alışmışken bu soğuk yerde onu nasıl ısıtmalıyım?? endişeleniyorum yardım edermisiniz?? :(( 2. Asel
  Bayan Üye

  muhabbet kuşum nasl bir iklmde yaşar?


  Yabani muhabbet kuşları Avustralya'nın fazla yağmur almayan bozkırlık bölgelerinde yaşar. Su ihtiyaçlarını yedikleri tohumlardan karşıladıkları için bu kuşlar havanın son derece kurak olduğu dönemlerde 1 ay boyunca hiç su içmeden rahatlıkla yaşayabilirler. Yabani muhabbet kuşlarının hayatlarında suyun çok önemli bir yeri vardır. Bu nedenle tüm yaşamlarını iklim koşullarına göre düzenleyebilirler. Örneğin yeterli miktarda su bulamadıkları zaman, yavru yapmayı durdururlar ve su için yeni yerler aramaya çıkarlar. Yeterli büyüklükte su birikintisi bulduklarında olabildiğince hızlı bir şekilde yumurtlamaya başlarlar.

  Muhabbet kuşlarının iklim koşullarına göre yaşamlarını düzenlemeleri de Allah'ın ilhamıyla gerçekleşen davranışlardır. Neslinin devamı çok önemli oludğu için hiç riske girmemekte www.alasayvan.net/ ve yumurtlamayı hemen kesmektedir. Bu şekilde akılcı davranarak beklemelerini muhabbet kuşlarına ilham eden herşeyi bilen, yarattığı bütün canlılardan haberdar olan Rabbimizdir. Bir ayette şöyle buyrulmaktadır:

  Yedi gök, yer ve bunların içindekiler O'nu tesbih eder; O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur, ancak siz onların tesbihlerini kavramıyorsunuz. Şüphesiz O, halim olandır, bağışlayandır. (İsra Suresi, 44)
+ Yorum Gönder