+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Ailedeki Stres Etkenleri Ve Çocuk Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AGMEHMET
  Administrator

  Ailedeki Stres Etkenleri Ve Çocuk
  AİLEDE Kİ STRES ETKENLERİ VE ÇOCUK  Çocuklarda dahil olmak üzere yaşayan her canlıyı psikososyal stres etkenleri etkiler. Zaten stres etkeninin bir insanı etkilememesi durumunda da normal bir psikolojik yapıdan bahsetmek zor olur. Bu etkilenme her bireyde az veya çok değişik şekillerde görülür. Çocuğun yetişmesinde ve hayata adım atmasında birincil , en önemli ve vazgeçilmez basamak olan aile ortamı da çocukların psikososyal gelişimini direk olarak etkiler. Aileyi etkileyen her türlü olayın çocukta büyük veya küçük bir etkisini görmek mümkündür. Aile ortamını yaşayan bir organizma olarak kabul edebiliriz . Nasıl ki kişinin bir organı hasta olduğunda bütün vücüdu etkilenir ve işlev kaybına uğrar , aynı şekilde aile üyelerinden birinde ki bedensel veya ruhsal sorun veya onu etkileyen stres etkeni de ailenin ve aile üyelerinin işleyişini , psikolojisini ve yapısını etkileyecektir. Bu etkilenme sonucunda aile ile birlikte aile içindeki her bireyde yakın veya uzak gelecekte bazı etkilenme belirtilerinin görülmesi kaçınılmazdır. Şunun altını çizmek gerekir ki aileyi oluşturan temel unsurlar olan Anne ve babanın çocukluk dönemindeki durumları ,hayatları boyunca karşılaştıkları olaylar ,şu an ki kişilik yapıları , eğitim durumları , çevre şartlarından etkilenmeleri , toplumsal statüleri gibi bir çok konu ailenin bu gününü ve geleceğini her konuda etkileyecektir. Yani bir anne babanın küçükken başından geçen bir hadise veya anne babasından devamlı olarak gördüğü davranış tarzı onun stres etkenine karşı cevap durumunu aynı zamanda çocuğuna karşı uyguladığı eğitimi veya gösterdiği tepkiyi etkiler. Bununla birlikte bir ailenin şu anki durumunu ve stres etkenine karşı gösterdiği cevabı tam olarak değerlendirmek için onun geçmişindeki etkenleri hesaba katmak yerinde olur. Basit bir örnek verelim anne babanın çocukken karşılaştığı örnek olarak bir ölüm olayında ,kendi anne babalarının tepkisi onun şu an aynı olay karşısındaki tepkisini belirler veya etkide bulunur.
 2. Zarafet
  Üye

  Anne babanın stresinden çocuklar eklenebilir. Strese bağlı çocukta hırçınlık, huysuzluk ve ani sinir patlamaları da yaşanabilir. stres sonucunda ailenin aldığı konumun çocuğun gelişiminde kesin bir etkisi vardır. Çocuklarda görülen belirtileri; Okul başarısında düşme, Tahammülsüzlük, Çabuk sinirlenme gibi durumlar ortaya çıkabilir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Ailedeki stres yetişkinler kadar çocuklarıda etkilemekte çocuğun hem fiziksel sağlığını hemde ruhsal sağlığını olumsuz etkilemektedir. Stresli ortamda yetişen çocuklar saldıganlaşmakta, bulunduğu ortamlara uyum sağlayamamakta ve derslerinde başarılı olamamaktadır.
+ Yorum Gönder