+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Okul öncesi eğitimde hedef yüzde 100 Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Okul öncesi eğitimde hedef yüzde 100
  Okul Öncesi Eğitimde Hedef %100


  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 'Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 5 yaş grubu çocuklarda okullaşma oranının 2010-2011 eğitim-öğretim yılında yüzde 43'e ulaştığını söyledi.

  Bakan Çubukçu, 2013 yılı hedefini ise 'yüzde 100' olarak açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı, UNICEF ve Türkiye Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) tarafından Grand Cevahir Otel'de düzenlenen kongrede konuşan Bakan Çubukçu, "2010-2011 eğitim öğretim yılında okullaşma oranı 48-72 aylık çocuklar için yüzde 43'ulaştı. Ancak okul öncesi eğitimle ilgili hizmetlerin dağınık olması, toplumsal bilinç düzeyi, erken çocukluk gelişimi kapsamındaki hizmetlerin dezavantajlı çocuklara götürülmesinde erişimin sınırlı olması ve finansmanın yeterli olmaması bu alandaki temel sorunlarımızdır" diye konuştu.

  ÇOCUKLARIMIZ HEP GÜLSÜN


  Okul öncesi eğitimin çocukların eğitim hayatına iyi bir başlangıç yapmaları adına önemli bir basamak olduğunu belirten Nimet Çubukcu, "Çalışarak elde edeceğimiz hiçbir sonuç, çocuklarımızın yüzündeki gülücüklerden, gözlerindeki ışıltılardan daha önemli değildir." dedi. Çocukların okul öncesi eğitimle kendilerine güvenen bireyler olacağının da altını çizen Bakan Çubukçu, "Çocuğun erken yaşta eğitime başlaması daha aktif bir birey haline gelmesini sağlıyor" şeklinde konuştu.
 2. Ezlem
  Üye

  Okul Öncesi Eğitimin Önemi


  Okul öncesi eğitim küçük yaşta çocukların toplum içine girmesini kendine güvenini arttırmasını sağlamaktadır. Çocukların ileriki yaşlardaki gelişimi için okul öncesi eğitime başlamsının etkilerini göreceklerdir.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Okul öncesi eğitime günümüzde daha çok önem verilmektedir .Bu durumu aslında çalışan anne sayısının artması da etkilemektedir. Eğitimli ebeveynlerde artışta yine anaokuluna giden çocuk sayısını arttırmaktadır. Ama anaokulunda yüzde yüz eğitimin sağlanması için anaokulunun zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir. Anaokulunu zorunlu olması bazı ailelerin okulu külfet olarak görmeleri nedeni ile çocuklarını anaokuluna göndermemelerinin önüne geçilebilir.
+ Yorum Gönder