+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Anaokulunda İlk Gün Stresi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Anaokulunda İlk Gün Stresi


  Çocuklara Anaokulunda Ilk Gün Stresi
  Anaokuluna başlama süreci bazı çocuklarda hızlıca tamamlanırken bazı çocuklarda da çok zorlu olur. Her okula başlayan çocuk aynı tepkiyi göstermez. Anaokuluna başlayan çocukların zaman ve uzaklık kavramı tam oturmadığı için ilk kaygıları bu yönde olur. Peki ya sonrası?

  Evimize ne kadar uzaklıktayım?
  Annem beni alacak mı?
  Bu çocukları tanımıyorum.
  İhtiyaçlarımı kime söyleyeceğim, yardım ederler mi?
  Ev kuralsız bir yerdi. Her şeyi kuralla yapacak olmak sıkıcı.

  Çocuk, bu soruların cevaplarını yaşayarak öğreneceği için kaygıları da yüksek olmaktadır. İlk gün okulda 1–2 saat kalmak, annenin onu ne zaman alacağını saat üzerinden göstermesi, öğretmenle tanıştırıp, nasıl yardımlar isteyeceğini anlatması çıkacak sorunları azaltabilmektedir. İlk birkaç gün çocuğun görebileceği bir yerde oturup oradan ayrılmamak da yararlı olabilmektedir.

  Adaptasyon Süreci

  Daha önce okula gitmemiş bir çocuk için 10 günü aşan ve hiç azalmayan uyum sorunları varsa anaokuluna gitme durdurulmalıdır. Çünkü çocuk okula gitmek için henüz hazır değildir. Daha önce anaokuluna gitmiş çocuklarda uzun tatil sonrasında okula dönüş güç olabilir ama okul tanıdıkları bir yer olduğu için, burada yaşanan kaygı daha kısa sürede atlatılabilmektedir. Taviz vermeden eski düzeni içinde çocuğun anaokuluna gidip gelmesi sağlanmalı ve çocuğun evde kalmasına izin verilmemelidir.

  Çocuğa ilgisiz olmak ya da aşırı derecede ilgi göstermek çocuğun duygusal ve bilişsel gelişimini geciktirmekle birlikte öğrenme ve uyum sorunlarını yaşamasını kaçınılmaz kılmaktadır.

  Ödev Sorumluluğu Kazandırılmalı

  Her anne baba çocuklarının ödevleri ile ilgilenmelidir. Çünkü onların sorunlarına yardımcı olmak, beraber sorunların üstesinden gelmek çocukların hoşlarına gitmektedir. Ödevlerinde anlamadıkları yerlerde yardım isteyebilecekleri söylenmeli, yol gösteren kişi olunmalıdır. Okula başlanılan ilk birkaç hafta, okuldan evde yapılması için herhangi bir ödev verilip verilmediği sorulmalıdır. Ancak ödevi yapması için ısrarcı olunmamalıdır. Yapmadan gittiği takdirde öğretmenine nedenlerini kendisi anlatmalıdır. Çocuk okuldan geldiği ilk 2 saat içinde ödevlerini tamamlamalıdır.
 2. Ezlem
  Üye  Anaokula başlarken bir çok çocukta ilk günlerde huysuzluk yapabilir. İlk gün çocuğa yumuşak davranmalı öğretmeniyle iletişim kurmasını sağlamalıyız.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Anaokulunda ilk gün stresi çocukların çoğunda görülür. Çocuk huysuzlandı diye okula götürmemezlik yapılmamalı taviz verilmemeli başında beklenmemelidir. Çocuk için önemli olan anaokulu önemsenmeli nasılsa oyun oynayacak değip okula götürmekten vazgeçilmemelidir.
+ Yorum Gönder