+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Çocuğum Okulda Nasıl Besleniyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Çocuğum Okulda Nasıl Besleniyor


  Çocukların Okulda Beslenmesi Nasıl Olmalı ?
  * Okulların açılmasına çok az bir süre kaldı ve anne - babalar çocuklarının beslenmesi konusunda endişelenmeye başladı bile. Okul çağında çocukların sağlıklı beslenmeleri için neler yapılması gerektiğini Diyetisyen Şengül Sangu’ya sorduk.

  * Okul kantinlerinde satılan cips, şekerleme, çikolata, bisküvi, poğaça, kek gibi gıdaların esas yemek yerine ve çok miktarlarda yenilmesini engelleyin.

  * Bu nedenle çocuğunuza verdiğiniz cep harçlığını, bu yanlış seçimlerden bolca yapmasına engel olacak şekilde ayarlayın.

  * Beslenmesinde, meyve, ayran, süt, kuru üzüm, kuru kayısı, fındık, ceviz gibi yararlı, vitamin, protein ve kalsiyum içeriği yüksek yiyecekler bulundurun.

  * Kahvaltı, bu yaş grubu için günün en önemli öğünüdür. Uzun süren açlıktan sonra enerji ihtiyacının karşılanmasında, vücut için gerekli besin öğelerinin günün ilk saatlerinde vücudun en fazla ihtiyaç duyduğu dönemde vücuda dengeli bir şekilde alınmasında, kan şekeri düzeylerinin dengelenmesinde, böylece dikkatin derse yoğunlaşmasında, güne daha dinamik başlamalarının sağlanmasında etkili olduğundan kahvaltının yapılmasına çocuklarınızı özendirin.

  * Çocuğun enerji deposunu dolduracak, proteinden zengin gıdaları tercih edin.

  * Sürülebilen çikolata, bal, reçel gibi tatlılar yerine kan yapıcı ve kemik gelişimi için kalsiyum içeren pekmeze kahvaltıda yer verin.

  * Genellikle hafta sonu tüketilen yumurta sayıca gerektiğinden az yenir. Oysa yumurta yüzde yüz emilebilen en kaliteli protein kaynağıdır ve kan yapıcıdır. Yanında çay içilmesi demir emilimini engeller, ayrıca çok fazla kaynatılması da besin değerini düşürür.

  * Kahvaltılara az miktarda ilave edilen domates, salatalık, maydanoz gibi vitamin ve posa içeren sebzeler iştah açıcı ve barsak çalıştırıcıdır. Kahvaltıda sadece ve sürekli mısır gevreği+süt alımı belki pratiktir ama sakıncalıdır.

  * Okulda verilen alternatifler sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılmasına yönelik olarak seçilmelidir. Okul kantinlerinde taze meyve satılabilir, dengeli hazırlanmış sossuz sandviçler verilebilir. Ayrıca okulda hazırlanan alternatiflerin hazırlama koşullarının hijyenik olması bu çağ çocukların sağlığı için ayrı önem taşımaktadır.
 2. Ezlem
  Üye


  Çocuklar Okulda Ne Yiyor ?


  Çocuklar okullarda genellikle abur cuburlar yiyerek geçiştiriyorlar.Bunlar simit kola cips tarzı faydalı olmayan yiyeceklerdir.Çocuğun okulda yiyebileceği besinleri evden temin etmek daha sağlıklı olacaktır.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Çocuklar anaokuluna gidiyorsa okul yönetiminin hazırladığı menüler belirlenerek çocuklara yeteri kadar besin sağlanmaktadır.Anaokuluna değilde ana sınıfına giden çocuklara okulda yemek hazırlama imkanı olmadığı için çocuklar yemeklerini evden getirmek zorunda kalıyorlar. Okul döneminde beslenmeye dikkat edilmesi çocukların daha başarılı olmalarını sağlar. Çocuklarının sağlıklı olmasını isteyen anne ve babalar çocuklarına mümkün olduğunca sağlıklı gıdalar vermeli abur cubur tarzı gıdalaradan uzak tutmalıdırlar
+ Yorum Gönder