+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Okulun ilk günlerinde yaşanan ruhsal gerginlikler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Okulun ilk günlerinde yaşanan ruhsal gerginlikler
  Okulun İlk Günlerinde Yaşanan Psikolojik Sorunlar

  Anaokuluna veya ilköğretim okuluna ilk defa başlayan çocuklarda, sınıfta kalan veya yeni bir okula geçen çocuklarda, ergenliğin kendine özgü çalkantılarını yaşayan bazı gençlerde geçici sayılabilecek ve anlaşılabilir ruhsal gerginlikler ve buna bağlı davranış sorunları ortaya çıkabilir.

  Örneğin; okula yeni başlayan bir çocuk evinden ayrılmakta zorlanabilir, sınıf kurallarına uymakta gönülsüz davranabilir, yazı yazmaya direnebilir. Örneğin bir ergen, okulun getirdiği bazı kuralları zorlayarak kimliğini ortaya koymaya çalışabilir. Bu tür durumlar geçici olarak kabul edilmelidir ve çocuğa biraz destekçi ve anlayışlı yaklaşarak, biraz da kararlı bir tavır sergileyerek çabuk aşılabilir.

  Ancak kimi durumlarda çocuğun okulda sosyal uyumu bozulur, akademik performansı düşer, sınıf içinde çeşitli davranış sorunları kendini gösterir. Çocuğun zarar göreceği bu tür durumlarda öncelikle çocuğun kendisi ve öğretmenleri ile daha sonra da rehberlik merkezleri ve hatta gerekirse çocuk psikiyatrları ile işbirliğine girilmekten çekinilmemelidir.
 2. Ezlem
  Üye

  Okula başlayan bazı çocuklarda ilk günleri zorluklar yaşanmaktadır. Okul onlar için yabancı bir yabancı arkadaşlar olarak biraz korkabilir. Anne ve babalar çocuklarımızın okula başlayacağı ilk günü anlayışlı ve çocuğumuzla konuşarak ortamı anlatarak onun korkularını yenmesini sağlamalıyız.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Okula başlanılan ilk günlerde çocuklara bir takım sorunlar baş göstermektedir. En çok görülen sorunlar gece alt ıslatma, karın ağrısı, mide bulantısı, baş ağrısı ve ağlamalardır. Böyle durumlarda çocuklara kızılmamalı gerekli ilgi gösterilmeli gerekli duyulursa pedegogdan destek alınmalıdır.
+ Yorum Gönder