+ Yorum Gönder
Şiir ve Güzel Yazılar ve Özel Gün Şiirleri Forumunda 23 Nisan ile İlgili Yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. ACİLSERVİS
  Administrator

  23 Nisan ile İlgili Yazı
  23 nisan ile ilgili anlamlı yazı

  Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan etmiş olduğu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türkiye cumhuriyetinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde resmi tatil olarak kabul edilen ulusal bir bayramdır.

  23 Nisan 1920 Türkiye büyük Millet Meclisinin açılış tarihidir. TBMM'nin açılması ile egemenliğin millete ait olması anlamına gelmektedir. Çünkü Milletimiz, egemenliğini, yurdumuzu ele geçirmek isteyen düşmanlardan almıştır. Önce Hakimiyet-i Milliye Bayramı iken 1980 darbesi döneminde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak adını değiştirmiştir. Hakimiyet-i Milliye Bayramı yani Ulusal Egemenlik Bayramı, saltanatın kaldırılmasıyla egemenliği padişahtan alıp halka verilmesini kutlama amacını taşırken çocuk Bayramı ise savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları kutlamalar ve şenlikler aracılığıyla sevindirme amacını taşımaktadır.

  Geleceğin mirasları olan çocuklarımızın neşesine neşe umutlarına umut katmak amacıyla yapılmaktadır. UNESCO'nun 1979 yılını çocuk yılı olarak ilan ettikten sonra Türkiye Radyo Televizyon kurumu, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliğini başlatmasıyla birlikte uluslararası bir düzeye gelmesini sağlamıştır.

  Günümüzde 23 Nisan için bir çok ülkeden yabancı çocuklar gelmektedir. Çeşitli gösteriler eşliğinde kutlanmaktadır. Okullarda çocuk bayramı ile ilgili şiirler, yazılar okunmakta, sınıflar süslenmektedir. Çocukları çok seven Mustafa Kemal 1933 tarihinden itibaren çocuk bayramında çocukları makam koltuğunda kabul etme geleneği günümüzde de devam eder. "Bugünün küçükleri yarının büyükleridir." diyen Atatürk çocuklara umut aşılama amacıyla uygulanan bu yöntemle kısa süreliğine memurların yerine geçmelerini sağlamıştır.

  Bu yazı kopyalanamaz başka bir sitede yayınlanamaz.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Büyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK yarınlarımızın güvencesini çocuklarımıza hediye etmiş olduğu 23 Nisan Çocuk Bayramıdır. Bu 23 Nisan bayramı okullarda ve daha güzel yerlerde çocuklar için kutlanan güzel ve eğlenceli bir bayramdır.
 3. Ziyaretçi
  çok güzel çok yardımcı oldunuz artık bu siteden yararlanıcam siteniz MÜKEMMEL
+ Yorum Gönder


23 nisan ile ilgili yazı,  23 nisanla ilgili yazı,  23 nisan ile ilgili yazılar,  23 nisan ile ilgili yazi,  23nisan ileilgili yazı