+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Peygamberler Forumunda Hz. ismail hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Hz. ismail hayatı
  Hz.İsmail Hayatı Özet

  Hz. İsmail;
  peygamberdir. Babası İbrahim Peygamber, annesi Hacer’dir. Kuran’da çeşitli yerlerde ve çoğu kez de babası İbrahim ve kardeşi İshak ile birlikte söz edilir. Aynı zamanda Hz. Muhammed‘in bağlı olduğu Kureyş kabilesinin atası sayılır. İsmail, İshak’ tan önce doğdu. Uzun zaman evli oldukları halde, çocuğu olmayan Sara, Mısır’da bulunduğu sırada Hz. İbrahim‘e Hacer adlı bir cariye armağan etti. Hacer’den İsmail dünyaya gelince onu kıskandı, daha sonra İbrahim Peygamber‘e söyleyerek onu annesiyle birlikte çöle bıraktırdı. Hacer’e yalnızca bir testi su ve bir ekmek verdi. Çölde çıkan zemzem suyunun mucizesiyle kurtulan ve büyüyen İsmail, daha sonra babasıyla yeniden buluştu, birlikte Kâbe’yi yaptılar. Babasından sonra kendisine peygamberlik verildi ve İbrahim dinini halkına anlatmakla görevlendirildi.

  Kâbe yakınlarında oturan Curhum kabilesinden bir kızla evlenen İsmail, bir süre sonra boşanarak, aynı kabileden başka bir kızla evlendi ve on iki oğlu oldu. İsmail, Araplaşan kavimler olan ve Adnan’ın soyundan gelen kabilelerin atası sayılır. İslâm dünyasında yer tutan kurban olayının kahramanı da İsmail’dir
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Hz. İsmail Kuranı Kerimde adı geçen Peygamberlerdendir ve İbrahim Peygamberin oğludur ve bugünkü arap milletinin soyunun ondan geldiğine inanılır. İsmail Peygamberin bir çok mucizesi olmuştur.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hazreti ismail hazreti ibrahmin ve hazreti hacerin oğludur. hazreti ismail kuranı kerimde çoğu kez kardeşi ishak ve babası ibrahimle anılır. hazreti ismail peygamber efendimizin mensup olduğu kuretş kabilesinin atasıdır.
+ Yorum Gönder