+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Pratik Bilgiler Forumunda Alışveriş nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Alışveriş nasıl yapılır
  Alışverişin nasıl Gerekir?

  Son dönemde bütün moda dergileri ‘akıllı alışveriş’ önerileri veriyor. Hatta moda çekimlerinde uygun fiyatlı kıyafetler kullanılıyor. Ne de olsa devir ekonomi devri

  Tasarımcılar makul fiyatlı alt markalarını yaratırken, moda tutkunları da artık iki kere düşünerek alışveriş yapıyor. Yeni sezon listenizi hazırlarken,akıllı alışveriş tavsiyelerimize kulak verin

  Nelere sahip olduğunuzu hatırlayın!

  Her yeni sezonda, gardırobunuzda neler olduğuna bir göz atın. Böylece hangi kıyafeti ne kadar giydiğinizi hatırlar; bazılarının etiketiyle durduğunu görüp, giymeyeceğiniz kıyafetleri alma hatasına düşmezsiniz.

  İhtiyaçlarınızı belirleyin!

  Gardırobunuzu elden geçirirken nelere ihtiyacınız olduğunu da görmüş olursunuz. Yeni sezon trendlerini bu ihtiyaçlara göre takip edebilirsiniz.

  Bütçenizi aşmayın

  Alışverişe çıkarken bütçenizi belirleyin ve ne olursa olsun onun dışına çıkmayın. Sonra kredi kartı ekstreleri sizi üzmesin!

  Sezon trendlerine göz atın!

  Her yeni sezonda trendler hakkında bilgi sahibi olun. Ama sırf moda diye her trendi uygulamak zorunda değilsiniz. Tarzınıza uyan moda akımlarına odaklanın.

  Gelecek sezon da giyer misiniz?

  Alışveriş yaparken kendinize mutlaka şunu sorun: Ben bu kıyafeti gelecek sene de giyer miyim? Kuşkunuz varsa, almayın. Bir sezonluk parçalara para harcamak yerine daha uzun süre giyebileceğiniz kıyafetlere yatırım yapın. Bu, akıllı alışverişin en önemli kurallarından biri.

  Verdiğiniz paraya değer mi?

  Beğendiğiniz kıyafetin fiyatı uygun olsa bile küçük bir hesap yapın: Kaç kere giyeceksiniz? Böylece, o kıyafetin, her giyişinizde size kaça malolduğunu görürsünüz. Mesela 500 TL’lik bir ceketi yılda 100 kere giyeceğinizi düşünüyorsanız, günlüğü size beş TL’ye malolur. Bu da verdiğiniz paranın karşılığını aldığınızı gösterir.

  SONBAHAR-KIŞ TRENDLERİ

  1. Dikkat çekici ayakkabılar;

  Ayakkabılar farklı formları ve iddialı tasarımlarıyla çok çarpıcı. Abartılı topuk modelleri, yüksek ölçekler şıklığın simgesi haline gelecek. Bu sezon ‘kedi kadın’ imajı ayakkabı tasarımlarına esin kaynağı oldu. Ayrıntılarda ise metaller, fermuarlar, kemerler ve iddialı desenler dikkat çekiyor. Dizüstü çizmeler, botlar ve bootie’ler (bilekte biten kısa botlar) sezonun vazgeçilmezleri arasında. Özellikle çorap gibi bacağı saran dizüstü süet çizmeler çok moda!

  2. İddialı omuzlar;

  Yazın moda olan vatkalar, sonbaharda yerini iyice sağlamlaştırıyor. Ayrıca tasarımcılar farklı kesimler ve süslemelerle de omuzlara vurgu yapıyor.

  3. 80’lerin stili;

  Vatkanın dışında, 80’li yılların simgesi pullar, payetler ve grafik desenler de moda. Marc Jacobs gibi tasarımcılar sayesinde 80’lerin disko tarzı, bütün ışıltısıyla gardırobumuzu hareketlendirecek. Canlı renkler, pullu payetli etekler, deri ceketler, grafik desenli tişörtler

  4. Zincirler;

  Klasik tarzları deneyin. Chanel’den esinlenerek yükselişe geçen zincir saplı çantalar, bu sezon çok sık karşımıza çıkacak. Ayakkabılarda olduğu gibi çantalarda da metal ayrıntılar öne çıkıyor.

  5. Kaba aksesuvarlar;

  Aksesuvarlar ne kadar iriyse o kadar iyi! Büyük ve kaba aksesuvarlar, en sade kıyafeti bile şık hale getirebilir. Hele bir de değerli taşlarla bezeliyse! Büyük zincirler, deri ipler, işlemeli, büyük taşlı kolyeler ve göz alıcı yüzükler sezonun favorileri arasında.

  6. Işıltı;

  Işıltılı, parlak kumaşlarla göz kamaştırıcı görünebilirsiniz. Ama dengeyi iyi kurmak gerek. Baştan aşağıya parıldamak yerine, parlak bir kıyafeti sade aksesuvarlarla tamamlayın.

  7. 40’lara dönüş;

  Retro görünüm geri geldi. Yüksek belli etek ve pantolonların üzerine kemer takmak, hem günlük giyimde hem de gece kıyafetlerinde çok moda. Hatta paltonuzu bile kemerle tamamlayacaksınız. İnce bele vurgu yapan korseler sezonun önemli detaylarından.

  8. Erkeksi feminenlik;

  Kadın modası giderek erkeksi ayrıntıların hakimiyeti altına girmeye başladı. Maskülen çizgilerdeki blazer, sezonun en önemli parçalarından. Tipik erkek kumaşı olan tüvit de kadınların gardırobuna elbise ve ceketlerle girdi.

  9. Zebra ve leopar deseni;

  Vahşileşmeye hazırlanın! Zira hayvan desenleri hâlâ moda, hâlâ iddialı. Özellikle zebra ve leopar desenleri göz alıcı.

  10. El örgüsü;

  El örgüleri ve folklorik ayrıntılar bu kış öne çıkan trendler arasında. Özellikle geniş kalıplı, vatkalı modeler sezonun favorileri.

  Habertürk 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Kadınlar alışverişte kendilerini kaybedip her önüne geleni alırlar. Fakat bunu yapmaları yanlıştır. Alışveriş yaparken öncelikle ihtiyacınız olan şeyleri almalısınız.Aldığınız eşyanın tarihine bakmayı da unutmayın.
+ Yorum Gönder