+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Sosyal Kaygı Bozukluğu Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sosyal Kaygı Bozukluğu Nedenleri

  Sosyal Kaygı Bozukluğu Nedenleri Hakkında Bilgi

  Sosyal kaygı bozukluğu diğer ruh sağlığını ilgilendiren durumların çoğunda olduğu gibi karmaşık bir etkileşimden ve genetik özelliklerden ortaya çıkabilmektedir. Genetik sosyal kaygı bozukluğunun ana nedenleri arasında yer alır. Ailede bulunan kaygı bozukluklarının bir sonraki kuşağa geçme oranı yüksektir. Ancak yine de ne kadarının genetikle alındığı ne kadarının öğrenildiği konusunda kesin bir rakam bulunmuyor.

  Vücutta normal olarak bulunan kimyasalların beyindeki düzeyleri sosyal kaygı bozukluğuna yol açabilir. Özellikle serotonin düzeyindeki değişiklikler ruh halini ve duyguları etkiler. Sosyal kaygı bozukluğu bulunan kişiler serotonin seviyesi değişikliklerine daha duyarlı olabilir.

  Çocukluk döneminde yaşanan dışlanma, diğer çocuklar tarafından kötü davranılma, aşağılanma gibi deneyimler sosyal kaygı bozukluğuna neden olabilir. Cinsel taciz, aile içi şiddet veya etken yaşta anne babanın ayrılması gibi durumlar diğer nedenler arasında sayılmakta.
 2. Ziyaretçi

  Sosyal Anksiyete Bozukluğu

  Sosyal anksiyete bozukluğu oldukça sık görülen ve kişinin yaşamını, yaşam kalitesini çok etkileyen bir hastalıktır.

  Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişi, sosyal ortamlarda başkaları tarafından yargılanacağı, mahcup ya da rezil olacağı kaygısı yaşar.
  Başka insanlarla etkileşim gerektiren durumlarda ya da bir eylemi başkalarının yanında yapması gereken durumlarda korku ve kaygı yaşarlar ve bu durumdan kaçınmaya çalışırlar. Başkalarının kendisini aptal, zayıf, yetersiz göreceğini ve ellerinin ya da sesinin titrediğinin, yüzünün kızardığının, ellerinin terlediğinin başkaları tarafından fark edileceğini düşünürler. Bu sebeple de sosyal ortamlardan, başkalarının yanında yemek yemek, su içmek ve yazı yazmaktan kaçınırlar.  Sosyal anksiyete bozukluğu tanı ölçütleri


  Sosyal ortamlarda ya da performans gerektiren durumlarda veya tanımadık insanlar önünde ortaya çıkan belirgin ve inatçı korku. Başkaları tarafından aşağılanmasına ya da utanmasına neden olacak biçimde davranmaktan kaygı duymak
  Korkulan sosyal durumla karşılaşmak her zaman anksiyete doğurur. Çocuklardaki anksiyete ağlama, huysuzluk yapma, donakalma ya da tanıdık olmayan insanların olduğu ortamlardan uzak durma olarak görülebilir.
  Kişi korkusunun anlamsız olduğunu bilir
  Sosyal ortamlardan kaçınılır.
  Sosyal ortamlarda yüzde kızarma, ellerin ya da sesin titremesi, avuç içinde terleme, kusmaktan korku olur  Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişiler eleştirilmekten, reddedilmekten, başkaları tarafından olumsuz değerlendirilmekten çok kaygılanırlar, kendilerine olan güvenleri ve saygıları azdır ve aşağılık duygularına çabuk kapılırlar. Sosyal ortamlarda kendilerini ortaya koyamazlar bu durumda kendi kapasitelerini ortaya koymamaya neden olur.

  Özellikle tanımadığı ya da az tanıdığı kişilerin yanında daha fazla huzursuz olurlar aile içinde genelde daha rahattırlar.

  Toplum önünde konuşmaktan çekinirler bu nedenle de sınıfta sorulan bir soruya bildiği halde, yanıt verirken sesinin titreyeceği ya da yanlış yanıt verip sınıftakilere rezil olacağı kaygılarıyla söz almazlar, sınav anksiyetesi de fazla olduğundan okul başarısı düşer.

  İş başvurusu yaparken kendini çok iyi ortaya koyamaz, kendine güvensiz bir izlenim bırakır, işte çalışırken de toplantılarda söz alamaz dolayısıyla da kendi kapasitesini ortaya koyamaz ve bu durum da iş hayatında başarısızlıklara neden olur.

  Genel olarak arkadaşlık kurmakta zorlanırlar özellikle karşı cinsle ilişki kurmakta zorlanırlar, genellikle de bu kişiler evlenemezler

+ Yorum Gönder