+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Kumar Bağımlılığı Belirtileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kumar Bağımlılığı Belirtileri
  Kumar Bağımlılığı Belirtileri Hakkında Bilgi

  Kumar bağımlısı olan birinin davranışlarındaki değişiklikleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

  Kumar oynamanın aşırı derecede keyif vermesi
  Zaman içinde alınan risklerin arttırılması
  Sadece kumar ve ilgili konularda konuşma
  Kumar oynamak için borçlanma ya da hırsızlık yapma
  Kumar oynadıktan sonra kendini suçlu hissetme
  Kumar alışkanlığını gizlemek için yalan söyleme
  Kumarı bırakamama, bırakma denemelerinde başarısız olma
  Aileye ya da işe ayrılan zamandan çalıp kumar oynama
  Problemlerden, duygulardan kaçmak için kumarı kullanma

  Kumar bağımlığı genel olarak 25 li yaşlardan sonra ortaya çıkmaktadır ancak bağımlılık kumar oynanan ilk günden itibaren başlayabilir. Bazı insanlar ise bu bağımlılığı geliştirmedikleri için yıllarca sorun yaşamadan sosyal ortamlarda, internette, bahis sitelerinde kumar oynayabilmektedir. Kişinin yaşadığı stresten kurtulmak için kumarı kullandığı durumlarda ise bunun bağımlılığa dönüşme ihtimali çok yüksektir. Bağımlı olan kişinin tek amacı kumar oynamak, oynayamadığı zamanlarda ise kumar oynayabilmek için para bulmaktadır.

  Pek çok kumarbaz için kumar oynamak para kazanmak için değil heyecanlanmak için yapılan bir aktivitedir. Bu heyecanın artması için diğer bağımlıklarda olduğu gibi doz zaman içinde artar ve alınan risklerin oranı büyür. Bu nedenle zaman içinde kaybedilenleri yerine koymak imkansız hale gelmektedir.

  Kumar bağımlılığından kurtulmak için öncelikle kişinin kendisinin karar vermesi ve bundan kurtulmak için kararlı olması gerekmektedir. Eğer kumar ilişkilerinizi, finansal durumunuzu, iş hayatınızı etkiliyorsa, zamanınızın ve enerjinizin çoğunu alıyorsa, bırakmaya çalıştığınız halde bir türlü kurtulamıyorsanız, para bulabilmek için çok borç aldıysanız bir bağımlı olduğunuz ortadadır.

  Kumar bağımlılığının nedenleri tam olarak bilinmese de diğer bağımlılıklarda olduğu gibi başlıca sebepleri arasında biyolojik nedenler, genetik ve sosyal çevrenin etkisi gösterilmektedir.
 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Kumar bağımlılığı 25 yaşları arasında sıkça görülmektedir kumar bağımlığı olan kişi ailesiyle vakit geçirmez ve aile için kazandığı parayı kumarda harcar. Kumar bir çok yerde hemen hemen bütün insanların oynadığı ve normal bir şey haline gelmiştir. Kumar oynayan kişide yalan söyleme gözlerini kaçırma para çalma gibi belirtiler ortaya çıkar. Kötü alışkanlıklar içerisinde yer alır.
+ Yorum Gönder