+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Uyku apne sendromu nasıl tedavi edilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Uyku apne sendromu nasıl tedavi edilir
  Uyku apne sendromu tedavisi hakkında bilgi

  Uyku apne sendromunun uykuda aşırı horlama, yeterli ve rahat soluyamama, hatta zaman zaman nefes durması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olduğunu belirten Kunter, “Yaklaşık her 100 kişiden 5-9'unda uykuda nefes durması görülür” dedi.

  Uyku apne sendromunun ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Kunter, hastalığın yaratacağı sonuçları şöyle açıkladı: “Unutkanlık, dikkat eksikliği, yüksek tansiyon, kalp krizi, kalp ritm bozukluğu, beyin damarında tıkanıklık sonucu felç, şeker hastalığı kontrolünün zorlaşması, cinsel performansta azalma, araba kullanırken veya dikkat gerektiren iş yaparken uyuklama sonucunda trafik ve iş kazaları.”

  Prof. Dr. Erdoğan Kunter, hastalığın erkeklerde (menopoz sonrası eşitlenir), ileri yaşlarda (40-60), kilo fazlalığı olanlarda, boyun çevresi kalın olanlarda, sigara içenlerde, alkol kullananlarda, sakinleştirici, antidepresan, uyku ilacı vb. kullananlarda, burun veya boğazında nefes almayı zorlaştırıcı bir durum bulunanlarda (burun kemiği eğriliği, iri bademcik ve adenoid vb.) daha çok görüldüğünü ifade etti.

  Nasıl tedavi edilir?

  Prof. Kunter, hastalığın tedavisi ile ilgili yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

  •Kilo vermek yarar sağlayabilir.
  •Uyku ilacı kullanılıyorsa uykuda solunumu etkilemeyenler kullanılmalıdır.
  •Cerrahi olarak düzeltilebilecek bozukluklar tedavi edilir.
  •Uyurken horlamayı azaltıcı pozisyon alınır.
  •Ağız içi cihazlar denenebilir.
  •Uykuda havayolunu açık tutan hava basıncı uygulaması (CPAP) yapılabilir.
 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Uyku apne sendromu kişilerin uyurken horlaması ve rahat bir şekilde nefes alamaması durumudur her 100 kişiden 4-5 inde görülmektedir. Bu durum bazı hastalıkların habercisi olabilir en iyi tedavi yöntemi ise kilo vermek,uyku ilacı kullanılıyorsa artık bırakmak, horlanılmayacak şekilde pozisyonu almak , ağız içi ilaçlar kullanmak gibi yöntemler kullanılabilir.
+ Yorum Gönder