+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Erişkinlerde Dikkat Eksikliği Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Erişkinlerde Dikkat Eksikliği Nedenleri
  Erişkinlerde Dikkat Eksikliği Nedenleri Hakkında Bilgi
  Erişkinlerde yoğun iş hayatı, zorlu şehir hayatı ve kişisel sebeplerden dolayı yaşanan stres bazı durumlarda kişinin aktivitelere karşı ilgisinin azalmasına, unutkanlığa, yorgunluk hissine ve uyku bozukluklarına neden olabilmektedir. Ancak dikkat esikliği bozukluğu stres sonucunda ortaya çıklan bu belirtilerle karıştırılmamalıdır. Çünkü dikkat eksikliği bozukluğu nörolojik bir problemdir ve beyin kimyasında meydana gelen değişimler sonucu ortaya çıkmaktadır.

  Beyindeki sinir yollarının doğru olarak çalışmaması neticesinde oluşmaktadır. Sinir taşıyıcısı (neurotransmitter) olan Dopamin dikkat eksikliği üzerinde anahtar rol oynamaktadır. Dopamin sorunları ilgisizlik, yoğunlaşma eksikliği, öğrenme zorluğu, uyku bozuklukları gibi problemlere neden olur.

  Bazı durumlarda travmatik beyin yaralanmaları, örneğin bir trafik kazası sırasında başın hızla bir yere çarpması gibi durumlarda erişkinlerde dikkat eksikliği sorunlarına yol açabilmektedir. Erişkinlerde dikkat eksikliği tedavisi uzman bir doktor tarafından terapi ve ilaçların kullandığı karma bir tedavi yöntemiyle gerçekleştirilmektedir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Erişkinlerdeki dikkat eksikliği hayatın aşırı yoğun ve stresli oluşu nedeninden dolayı kaynaklanmaktadır. Kafanın aşırı meşgul oluşu günlük stres ve kaygılar dikkat eksikliği sebebidir.
+ Yorum Gönder