+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Depresyonun fiziksel belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Depresyonun fiziksel belirtileri nelerdir

  Depresyonun fiziksel belirtileri hakkında bilgi


  depresyonunfizikselbeli.jpg

  ABD'de Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü'nün verdiği rakamlara göre sadece ABD'de 20.9 milyon kişi duygudurum bozukluğu, bunların 14.8 milyonu ise majör depresyon yaşıyor. Bu kişilerde sürekli üzüntünün de dahil olduğu 5 ana ruhsal belirti, 2 veya daha uzun sürelerde görülüyor.

  Uyku Sorunları
  Depresyondaki kişiler günlük aktiviteleri gerçekleştirmelerine engel olabilecek uyku sorunları yaşayabilir. Örneğin uykuya dalmanın güç olduğu ve tüm gece boyunca uykuyla uyanıklık arasında gidip gelmelerine neden olan "insomnia" görülebilir. Bazı kişilerde ise tam tersi bir etki ortaya çıkabilir. Kişi uzun saatler boyunca uyuduktan sonra bile yataktan çıkmak istemeyebilir. Her iki durumda da kişi okula, işe gitmekte zorlanabilir ve günlük işlerini yerine getiremez. İki uyku bozukluğu da enerji ve konsantrasyon eksikliğine yol açar.

  Nedeni Bilinmeyen Ağrılar
  Bazı hastalar herhangi bir yaralanma veya hastalığa bağlı olmaksızın nedensiz ağrılar yaşayabilir. Ağrılar düzenli olarak görülebilir. Depresyonun fiziksel belirtileri arasında en çok gösterilen ağrılar mide ağrıları, baş ağrıları ve sırt bölgesinde yaşanan ağrılardır. Mide krampları ve mide bulantısı gibi sindirim sisteminde yaşanan nedensiz problemler depresyonun bir belirtisi olarak yaşanabilir. Bu ağrılar genellikle ilaçla iyileşmez ve doktora gitmenize rağmen nedeninin ne olduğu belirlenemez.

  İştah ve Kilo Değişimleri
  Tüm depresyon hastalarında görülen bir belirti olmamasına karşın iştah azalmasına bağlı kilo kaybı yaşanabilir. Hatta bazı hastalarda iştah açılabilir ve kilo artabilir. Mevsimsel yaşanan duygudurum bozukluklarında ekmek, makarna gibi karbonhidrat içeren besinlere karşı istek artabilir.

  Yavaşlayan Hareketler
  Depresyondaki bazı kişilerde hareketler yavaşlayabilir. Hareketlerin yavaşlamasına konuşma ve tepkilerde eşlik edebilir. Bunun nedeni olarak uykusuzluğa bağlı olarak yaşanan enerji eksikliği gösterilmektedir
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Depresyonun fiziksel belirtileri insanda kilo kaybı yada kilo alımı, uykusuzluk, nedeni bilinmeyen baş ağrıları karın ağrıları mide bulantıları ve unutkanlık gibi değişiklikler görülür.
+ Yorum Gönder