+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Kötü beslenme depresyona sokuyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Kötü beslenme depresyona sokuyor

  Kötü beslenme depresyona sokması hakkında bilgi

  Yaşam tarzı tıbbı (life style medicine) modern önleyici tıbbın yeni alanlarından biridir.

  Bu alan size genetik mirasınız, işiniz, cinsiniz, yaşınız, ekonominize uygun beslenme planları ve egzersiz yöntemleri önerir. Bununla da kalmaz "size özel sağlık tarama testleri" ile hastalıklarınızı daha erken yakalayıp önlemeye çalışır. Son günlerde sık duyduğunuz "gizli hipertansiyon", "gizli şeker", "erken kanser" gibi sorunları zamanında teşhis edip kontrol altına alır.

  Bunları yaparken bir taraftan da geçirdiğiniz hastalıklara, yaralanmalara, tedavilere dayanarak size en uygun vitamin, mineral ve diğer sağlık desteklerini kürler halinde uygulamanıza yardımcı olur. Kısacası önleyici sağlık yaklaşımının size verecekleri "sigara içmeyin, alkolü azaltın, kilonuza dikkat edin" gibi yuvarlak cümlelerden daha fazlasıdır.

  YEDİKLERİNİZİN NASIL BESLENDİĞİNE DİKKAT EDİN!

  Yiyip içtikleriniz sağlığınızı en az soluk alışverişleriniz kadar etkiler. Ne var ki çoğumuz yaşadığımız yorgunluk, depresyon, dikkat eksikliği, uyku hali, reflü gibi sorunların kötü beslenmekten kaynaklandığının farkına varmayız.

  Beslenme planları yapılırken sadece neleri yiyip içtiğinize dikkat etmeniz yetmez. "Yediklerinizin neleri yediği ve içtiği" de birincisi kadar önemli. Öğle yemeğinde seçtiğiniz bonfilenin elde edildiği ineğin veya akşam yemeğinde yediğiniz balığın nerede, nasıl yetiştirildiği, hangi besinlerle beslendiğinin de bilinmesi gerekiyor.

  Balık çiftliklerinde büyütülen balıkların veya özel yöntemlerle kiloları artırılan ineklerin sorunu sadece lezzetlerinin az olması değil. Bu hayvanlardan elde edilen etlerde bazı yapısal farklılıklar da olabiliyor. Doğal meralarda büyüyen ineklerin etlerinde bulunan Omega-3 oranı, özel şartlarda yetiştirilenlerden daha fazla. Cıva, kurşun ve benzeri ağır metallerle kirlenmiş suları içen hayvanların etlerinde veya PCB gibi deterjanlarla kirlenmiş denizlerde büyüyen balıkların etlerinde söz konusu zararlı kalıntıların miktarları da yükseliyor. Kısacası sadece ne yediğimiz değil, artık yediklerimizin neleri yiyip içtiğini de bilmemiz gerekiyor.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Kötü beslenme kişide vitamin eksikliklerine neden olacağı için depresyona neden olabilmektedir. yine kötü beslenme yada yetersiz beslenme kişiyi asabileştirmektedir. Beslenme bozuklukları kişide bir çok sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
+ Yorum Gönder