+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Paranormalin Gizemi ve Cezbediliciği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Paranormalin Gizemi ve Cezbediliciği

  Paranormalin Gizemi ve Cezbediliciği Hakkında Bilgi


  Paranormalin Gizemi.jpg  Paranormal terimi, "normal dışı", "normal ötesi" anlamına gelmekte olup, telepati, psikokinezi gibi psişik fenomenleri, bilinen fizikokimyasal yasalarla açıklanamayan olayları ve bu olaylarda sözkonusu olan psişik yetenekleri belirtmek üzere Parapsikoloji'de kullanılan bir terimdir. Supranormal teriminin yerini almak üzere, İngiliz psişik araştırmacı Walter Whately Carington tarafından ortaya atılmıştır.


  Bir kişi paranormale neden inanır? İçinde bulunduğumuz teknoloji ve devamlı ilmi tekamül çağında bu çeşit inançların artık varolmaması beklenebilir. Fakat koşul bunun tam tersi! Paranormal fenomenler son vakitlerde popülerliğini daha da çoğalttı. Bu konuya adanmış birçok televizyon şovları, filmler, kitaplar ve internet siteleri halihazırda. Bütün bunlar paranormale bulunan yoğun ilgiyi doğruluyor.

  Tarihte paranormalin her yönü spot ışığı altına geldi. 15.yy’dan 18. 100 yıla dek cadı avı, 1. ve İkinci dünya savaşı sürecinde ufo’lar, 19.yylın sonunda ve 20. Yüzyılın başlangıcında spiritüalizm ya da ruhlarla iletişim. Çağlar boyunca ortaya çıkmış trendlerin farklılıklarına rağmen, netice itibariyle bilinmeyen, açıklanamayan fenomenler insanları daima cezbetmiştir.

  Eskiden egzantrik, gizemli kişilere has birşey olarak anlaşılan paranormale alaka artık kitleselleşmiştir. Nbc’deki medium ve cbs’deki ghost whisperer gibi son derece popüler televizyon yapımları bunun bir kanıtını teşkil etmekte. Geçmişin bir çok gizeminin bilim tarafından açıklandığı bu çağda paranormale bulunan alaka kişilerin büyük merak duygusuyla ilişkili olabilir. Kristof kolomb okyanusu aşarken kişilerin merak içerisinde olduğu hala birçok şey vardı. Acaba bu büyük su kütlesinin öbür tarafında ne vardı? Kaşiflerin anlattıkları o fantastik hayvanlar gerçekten var mıydı? Acaba Ay’da yaşam mevcut muydu? Günümüzde bütün bu sorular yanıtlanmıştır ve bilinmeyenlerin alanı gittikçe daralmaktadır.

  İlmi olmayan fakat meraklı zihinler için geri kalmış olan tek şey paranormal. Hayaletlerin, ufo’ların, telepatinin, ruh dünyasıyla iletişimin ve ayrıca başka açıklanamayan fenomenlerin varlığını ya da varolmadığını kanıtlamaya istinaden birçok girişim oldu. Ama oldukça uzun bir zamandır devam eden bütün bu çabalara rağmen bu gizemlerin herhangi birisi için kimse kesin bir kanıt ortaya koyamadı. Paranormal hakkında birçok teoriler mevcut fakat hiç birisi kesin doğru olarak kabul edilmiyor. Bu gizemlere duyulan ilgiyi canlı tutan şey de bu belirsiz durum zaten. Bir cevap olmadığından dolayı insanlar merakını sürdürüp teoriler üretiyor. Dünyanın yeni kıtaları ve keşfedilmemiş bölümleri eskileri cezbetmişti ve şu an de bunun yerini değişik boyutlar ve alemler aldı.

  Çoğu insan paranormal fenomenlere istinaden açık yürekli ve devamlı bir alaka duyduğunu kabul etmez fakat herkes esrarengiz hikayelere kulak kabartır. Herkes kendine “ya doğruysa? ” diye sorar. Bir takımı dalga geçer şekilde bunların saçmalıktan ibaret olduğunu haykırır fakat gene de bu çeşit hikayeleri dinlerler. Paranormal çevresinde dolanan spekülasyonlardan kimse gerçekten kaçamıyor. Bilme ve anlama isteği son derece insanidir.

  İnsanı insan yapan şey merak ve hayal gücüdür. İnsanı saran dünyanın henüz yeterli miktarda keşfedilmediği ve varolanın yanlızca gözle görülebilenlerle kısıtlı olmadığı inancı insanı insan yapan özelliklerden birisidir. Bilinmeyenleri çözme güdüsü ve paranormalin gizemi insanın kendisini gittikçe geliştirme, bilgisini ve zekasını arttırma yolculuğunun bir parçasıdır.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Paranormalin gizemi insanlar her dönemde ruhlarala iletişim kurmak gelecekleri ile ilgili haberler almak istemişlerdir. insanlar sürekli olarak geleceklerinde nelere olacağını merak edip sorgulamaktadırlar ve gelecekleri ile ilgili bilgi edinecekleri inancı ile Paranormale yönelmektedirler.
+ Yorum Gönder