+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Hipnozun dereceleri nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hipnozun dereceleri nelerdir?

  Hipnozun dereceleri hakkında bilgi


  Hafif Trans: Hipnozun başlangıcında görülür. Hafif bir gevşeme, hafif bir sersemlik halidir. Deneğin gözleri kapandığı halde göz kapaklarında titremeler olur. Deneğin zihinsel faaliyetlerinde zayıflama, kol ve bacaklarda ağırlaşma, fizyolojik faaliyetlerde yavaşlama görülür. Bütün bunlara rağmen deneğin bilinci yerindedir.


  Hipnozun dereceleri.jpg


  Orta Trans: Orta trans safhasında hipnoz hali açık-seçik biçimde görülür. Denek, hipnotizörün sesine tam olarak şartlanır. Duygular hipnozun bu safhasında kesinlik kazanır.


  Tam ve Derin Trans: Tam ve derin transta, trans hali bozulmaksızın deneğin gözleri açtırılabilir. Deneğin gözleri açık olmasına rağmen, donuktur. Çevresindeki gürültülerin hiçbirini duymaz. Kendisine hipnotizörün verdiği şekli aynen, bozmadan korur. Deneğin gözlerinin bakışı sabittir. Tam uyuşukluk hali tüm vücuda yayılmıştır. Bu safhada denek üzerinde çeşitli testler rahatlıkla yapılabilir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Hipnoz hafif, orta ve tam derin şeklinde uygulanır. Hafif hipnoz durumunda kişide tam bir uyku hali olmaz hafif transtada yine aynı şekilde kişi tamamen derin bir transa geçmemektedir. Tam trans halinde kişi derin bir uyuşukluk göstermektedir.
+ Yorum Gönder