+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Koşullanmada Kullanılan Kavramlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Koşullanmada Kullanılan Kavramlar
  Koşullanmada Kullanılan Kavramlar

  Koşullanmada Kullanılan Kavramlar Hakkında Bilgi


  Koşullanmanın genellemesi.jpg  Koşullanmada Kullanılan Kavramlar


  1) Koşullanmanın genellemesi: Organizmanın koşullu uyarıcıya gösterdiği tepkiyi, koşullu uyarıcıya benzeyen diğer uyarıcılara da göstermesidir. Bir çocuğun her sakallıya dede demesi, beyaz önlüklü bir doktordan korkan bir çocuğun, beyaz giyinmiş herkesten korkması gibi. “Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer.” deyimi de buna örnek olarak gösterilebilir.


  2) Ayırt Etme: Organizmanın diğer uyarıcılardan, koşullu uyarıcıyı ayırt etmesidir. Yani sadece koşullu uyarıcıya tepki vermesidir.


  3) Koşullanmanın sönmesi: Koşullanma yoluyla oluşmuş, koşullu davranışın zaman içerisinde kaybolmasıdır.
  -Klasik koşullanma da sönme; koşullu tepki oluştuktan sonra koşulsuz uyarıcıyı vermeksizin, koşullu uyarıcıyı düzenli olarak vermeye devam ettiğimiz takdirde, organizma daha önce kurduğu bağı kaybeder ve davranışı terk eder.
  -Edimsel koşullanmada sönme ise; pekiştirecin kullanılmaması ile gerçekleşir. Edimsel koşullanmada sönme 2 türlü gerçekleşir:


  Kendiliğinden Sönme: Koşullanmanın tekrarlanmasıyla, zamana bağlı olarak unutmayla kaybolmasıdır.
  Deney Yoluyla Sönme: Organizma koşullu uyarıcıya tepki verdiği halde ödüllendirilmez ise sönme gerçekleşir.


  4) Koşullanmanın geri gelmesi: Sönmüş davranışlar bazen kendiliğinden geri gelir. Bazen de ödül vererek sönmüş bu davranışı geri getiririz. Sönmüş bir davranışı yeniden meydana getirmek daha kolay olur.


  Kendiliğinden sönmüş koşullanmanın geri gelme olasılığı, deney ile söndürülmüş koşullanmaların geri gelme olasılığından daha yüksektir.


  5) Pekiştireç: Davranışın hemen arkasından verilerek, istenen davranışın ortaya çıkma olasılığını artıran veya davranışı kuvvetlendiren uyarıcılara denir. Pekiştireçler ikiye ayrılır: olumlu ve olumsuz pekiştireçler
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Koşullanma benzer şeylerin aynı görülmesidir. İnsanın bir sorun yaşadığında sürekli olarak aynı sorunu yaşayacağı düşüncesi ile daha önce yaptıklarından kaçınma durumudur. Koşullanmanın diğer bir şekli insanın kırmızı bir gömlekle sınava girmesi ve o sınavda başarılı olması ile bunu gömleğe yorması ve sürekli aynı göleği giyerek sınavlara girmesi o gömlek olmadan başarısız olacağı düşünmesi durumudur.
+ Yorum Gönder