+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Çocuklar Neden Kardeşlerini Kıskanırlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çocuklar Neden Kardeşlerini Kıskanırlar

  Çocuklar Neden Kardeşlerini Kıskandıkları Hakkında Ne Yapabiliriz


  O ana kadar kendisine gösterilen ilgi ve dikkatin artık kardeşine gösterilmesinden dolayı kıskançlık duyarlar.
  *Çocuğa ayrılan zamanın azalması yüzünden kardeşlerini kıskanabilirler.
  *Doğum sırası kıskançlığı etkileyen faktörlerden biridir: Kıskançlık duygusu ilk doğan çocuklarda daha yoğundur çünkü onlar bütün ilginin ve sevginin üzerlerinde olmasına alışmışlardır. İkinci ya da üçüncü çocuklar ise doğumlarından itibaren anne babanın ilgisini paylaşmaya alışmışlardır. Bu durum ikinci ya da üçüncü olarak doğan çocukların kardeşlerini kıskanmadıkları anlamına gelmez; ama onların durumunda anne babanın tutundukları tutum etkilidir.

  Çocuklar Neden Kardeşlerini Kıskanırlar1.jpg
  Çocuğun yaşı da kıskançlığı etkiler: Kardeş kıskançlığı aileye daha fazla bağımlı olunduğu ve ev dışındaki sosyal yaşam yoğun olmadığı için beş yaşın altındaki çocuklarda daha fazla görülür. Fakat çocuklar okula gitmeye başlayınca okul ortamı bir destek mekanizması olarak ortaya çıkar. Altı yaş ve üstü çocuklar anne babalarından ayrılıp arkadaşları ve öğretmenleri arasında bir yer edinirler. Başkaları tarafından kabul görmek ve sevilmek onları rahatlatır. Fakat okula giden çocuklarda kardeş kıskançlığı görülmediğini düşünmek yanlış olur. Bu dönemde bazı çocuklar kardeşleri anneleriyle evde kaldığı için daha fazla kıskançlık duyabilir ve kendilerinin okulda terk edilmiş, bırakılmış hissedebilirler. Onlar anne babalarının hala kendilerini sevdiğini ve düşündüklerini bilmeye ihtiyaç duyarlar
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Çocukların şikayet edildiği yanlarından bir tanesi de kardeşine olan kıskançlığıdır. Çocukla fazla ilgilenilmediği için onunla zaman geçirilmediği içn artık kıskanmaya başlar. Kıskançlık yaşayan bir çocuk ailesine fazla bağımlı olduğu için yaşar genellikle 5 yaşından küçük çocuklar da görülür.
+ Yorum Gönder