+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Ergen çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Ergen çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın
  Anne ve babanın çok dikkatli olması gerektiği bir dönemdir ergenlik dönemi. Çocuğunuz ile çok yakından ilgilenin özellikle arkadaş seçimi ile. Onunla konuşurken kesinlikle bağırmayın. Gayet sakin olun ve sürekli onunla konuşmayı deneyin. Unutmayın bu dönemde arkadaş seçimi en önemli etkendir.


  Anne-baba, ergenin yetişkinliğe doğru ilerlediğinin bilincinde olarak zaman zaman ergeni uzaktan izlemeyi tercih etmelidir. Her konuda olduğu gibi ergen arkadaşlık konusunda da bir miktar rahat hareket etmeyi, bir miktar da disiplin altında olmayı ister. Kendisine değer verilmesi onu daha,
  güçlendirir.

  Ergen çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın1.png
  ÇOCUĞUNUZUN YAKIN ARKADAŞLARINI TANIYIN

  Anne-baba önce ergene güvenmeli ve arkadaşlık konusundaki isteklerini dikkatle dinlemeli, endişe verici bir durum varsa nedenlerini iyi açıklamalıdır. Ergenlerin çoğunu rahatsız eden, "Biz sana güveniyoruz; fakat dış dünyaya güvenmiyoruz." sözüdür. Ergenler dış dünyayı tehdit edici olarak algıladıklarında kaygıya kapılmaktadır. Bu sebeple dış dünyanın sosyal hayatın ne dereceye kadar güvenilir ve ne dereceye kadar tehlikelerle dolu olduğu, bu tehlikelerden kendisini nasıl koruyabileceği konusunda kendisine sadece kurallar koymak yerine akılda kalıcı güzel örnekler vererek rehberlik edilmelidir.


  Ergenin yakın arkadaşları ve aileleri ile tanışmak da anne-babanın ergene arkadaşlık konusunda daha fazla güven duymasını kolaylaştırmaktadır. İyi eğitim almış sağlam karakterli ergenler genellikle doğru arkadaşlar seçerler. Okul ve dershanedeki bilinçli öğretmenler, danışmanlar, ailedeki diğer büyükler bilhassa yaşça büyük kardeşler ve kuzenler de ergeni yanlış hareket etmekten, yanlış davranışları olan kişilerle arkadaşlık etmekten korumaktadır. Ergen, arkadaşlarının ve arkadaş gruplarının isimlerini ailesiyle paylaşmalı, yakın arkadaşlarının telefon ve adreslerini anne-babalarına vermelidir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Ergenlik dönemi üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir dönemdir. ergen bu dönemde fiziksel yönden olduğu kadar ruhen de değişime uğramaktadır. Ergenlik çağında bireyin üstünde en etkili olan kişiler arkadaşları olmaktadır. Kişinin çevresinden zarar görmesinin önüne geçilmesi için arkadaşlarının tanınması çok önemlidir.
+ Yorum Gönder