+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Berat kandili hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Berat kandili hakkında bilgi
  Beraat Kandili hakkında kısa bilgi


  beratkandilimesajlar3.jpg


  Şaban ayının onbeşinci gecesi olarak nitelendirilir. Aslı “Berâettir.” Beraat’ın sözlük anlamını söyleyecek olursak “bir zorluktan kurtulmak anlamındadır.” Bereketli bir gece olması münasebetiyle mübarek gece, günahların affedilmesi ve kulun temize çıkarılması sebebiyle de beraat gecesi denilmektedir. Kulların ihsana kavuşmaları münasebetiyle de rahmet gecesi olarak isimlendirilmiştir.
  Bu geceyi ibadet dua ve taatle geçirmeliyiz. Bu konuda peygamber efendimiz şöyle buyurmaktadır:
  “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (on beşinci günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu? buyurur.” (İbn Mâce)
  Beraat gecesinin bir özelliği daha yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya’ya toptan olarak indirildiği gecedir. Buna inzal denilmektedir. Kadir gecesinde de peygamber efendimize ilk kez parça olarak indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denilmektedir.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Berat Kandilinde yapılacaklar listesi

  1) Bu gecede önemli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır.

  2) Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından melekler gönderilir.

  3) Bu gece bağışlanma ve af gecesidir.

  4) Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.

  5) Bu gecede Peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir. Bu yetkinin üçte biri Şaban'ın onüçüncü günü, üçte biri Şaban'ın ondördüncü günü, geri kalan üçte biri de Şaban'ın onbeşinci günü verilmiştir.

 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  günahların affolunduğu, tövbelerin kabul olunduğu, meleklerin yeryüzüne inip gezdiği berat gecesinde allahtan bol bol bağışlanma dileyelim tövbemizi edelim.
+ Yorum Gönder