+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda İftar vermenin fazileti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  İftar vermenin fazileti
  İftar vermenin fazileti nedir?


  Dost ve arkadaşlara yemek yedirmek, sadaka vermekten efdaldir. Hazret-i Ali buyurdu ki:
  (Dostlara yedirdiğim bir ekmek, fakirlere verdiğim beş ekmekten daha kıymetlidir. Dostlarla yenilen yemek, köle azat etmekten daha makbuldür.)

  Ramazan ayının girmesiyle iftar ziyafetleri, iftar davetleri daha da artar. Dostlarımızı, yakınlarımızı iftara davet ettiğimiz gibi, biz de onların davetine gideriz, birlikte iftar ederiz. Bu güzel âdet, hem insanların birbirlerine yaklaşmalarını sağlar, hem de yardımlaşma ve cömertlik duygularını canlandırır..

  ftar-vermenin-fazileti-konusunda-soru.jpg

  Fakire yemek yedirmenin sevabı ayrı, iftar açtırmanın sevabı ayrıdır. Peygamber efendimiz, (Ramazan ayında bir oruçluyu su ile iftar ettiren, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur) buyurunca, Eshab-ı kiram, "Su az ve kıymetli iken mi?" diye sual etti. Onlara cevaben, (Hayır, ırmak kenarında olsa da, ırmaktan bir bardak su alıp verilse de aynı sevaba kavuşur) buyurdu. (V. Necat) 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ramazan aylarında oruçlarını açmak için iftar yemeğini bulamayanlar vardır. işte bunun bilincinde olan bazı insanlar büyük çadırlarda yemek verirler fakirlere. o iftar sofrasına oturan her fakir kendilerine verilen bu iftar yemeği için önce allaha şükrederler daha sonrada kendilerine bu yemeği veren kişi için dua ederler.
+ Yorum Gönder