+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Ramazan orucu gereklilikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ramazan orucu gereklilikleri
  Ramazan orucu gereklilikleri nelerdir

  ramazan-orucu-gereklilikleri-nelerdir.jpgRamazan–ı Şerif bizde güzel alışkanlıklar bırakmalıdır. Çünkü bu kutsal ay boyunca hep iyi şeylere alıştık, kötü alışkanlıklarımızdan da epeyce uzaklaştık.
  İşte bu hal çok güzel bir fırsattır. Artık Ramazan’dan çıkınca bu güzel alışkanlıklarımızı sürdürmeli, iyi hallerimizde ısrar etmeli, kötü alışkanlıklarımıza dönmemeye de kararlı olmalıyız. Böylece Ramazan, hayat boyunca sürdüreceğimiz özellikler ve güzellikler kazandırmış olmalıdır bizlere. Asıl Ramazan da böyle ömür boyu güzellikler kazandıran Ramazan’dır zaten
  Ramazan ayı boyunca kazandığı güzel hallerini Ramazan’dan sonra elbise soyunur gibi soyunup eski ihmal ve ibadetsizliklerine dönen kimseleri hicveden Süleymaniye başimamı rahmetli Sadık Efendi, bayram hutbesinde şöyle tasvir ederdi bu eski ibadetsizliğine tekrar dönen insanları:
  – Cemaat–i müslimin! Sakın Ramazan Müslüman’ı haline gelmeyesiniz. Biliyorsunuz Ramazan Müslüman’ını.. diyerek anlatırdı Ramazan Müslüman’ını:
  – Ramazan Müslüman’ı bayram namazından çıkar, evinin yolunu tutar. Kendisini kapıda karşılayan hanıma ilk emrini verir:
  – Hanım al şu seccadeyi, tesbihi, takkeyi! Sana eksiksiz teslim ediyorum!..
  Hanım şaşırır, ne yapayım bunları, demek ister.
  – Sandığın en güzel yerine sakla, der. Şunu ilave eder sözlerine:
  – Biliyorsun ben dindar bir adamım. Bu Ramazan’ın gelecek Ramazan’ı da vardır. O Ramazan’da bunlar bir daha lazım olacak bana. İşte o zaman takkeyi de, tesbihi de, seccadeyi de sağ selamet isterim senden. Sözlerini şöyle tamamlar:
  – Hanım benim şakaya gelir tarafım yoktur, ben dindar bir adamım. Bir Ramazan’da ibadetimi yapıp da öbüründe terk edecek kadar laubali biri olamam!..
  Rabbim bizi sadece Ramazan’da değil, ömrümüzün her anında İslamiyeti yaşayan Müslüman kulları zümresine dahil eylesin! (Amin)
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ramazan ayında oruçluyken temiz olunmalıdır. tutulan her oruç allahın rızası için tutulmalıdır. orucu belirli saatler boyunca aç kalmak gibi değil ,fakirleri anlamak için bir yol olarak görün, nefsinize hakim olun ve kötü düşünceleri kafanızdan atın.
+ Yorum Gönder