+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Ramazan'da yapılan 14 hatalı tavır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Fatih
  Yeni Üye

  Ramazan'da yapılan 14 hatalı tavır
  Ramazan'da yapılan 14 hatalı tavır nedir

  Dubai İslami İşler ve Hayır Faaliyetleri departmanı tarafından internet sitesinde yayınlanan özel Ramazan dosyasında dünyada birçok müslümanin evinde kutsal ay boyunca görülen 14 ortak davranış ele alındı. Aşırı süslenmiş ve israfa kaçılmış iftar sofraları ile kadınların bu hazırlıklar için harcadığı zaman listenin en başında sayıldı. Orta halli ailelerin bile iftar sofralarını pahalı ve çeşitli yiyeceklerle donatmaya çalıştığı ve ev kadınlarının tüm günlerini ibadet ve manevi işlerle geçirmek yerine mutfakta yemek hazırlamakla harcadığı belirtildi. Kadınların sıkça yaptığı hatalar arasında dua ve ibadetlere yeteri kadar zaman ayırmama ve aşırı parfüm ve makyaj yaparak erkeklerin de bulunduğu camilere gitme sayıldı.

  ramazanda-yap-lan-14-hatal-tav-r.jpg

  Yetkililer, Müslüman ailelerin televizyon başında özellikle popüler Ramazan programları ve dizileri takip ederek tüm akşamlarını harcadıklarını ve oruçtan kazandıkları sevabı neredeyse kaybettiklerini söyledi.

  Sigara ile orucun açılmasına şiddetle karşı çıkan departman yetkilileri bunun çok büyük bir hata olduğunu belirtti ve Ramazan'ın bu kötü huyu bırakmak için fırsat olarak değerlendirilmesini istedi.

  Bazı İslam alimlerinin sağlığa zararlı olduğundan dolayı sigara içmenin tamamen yasak olduğunu söylediği ve geçen yıl resmi makamların kamuya ait alanlarda başkalarına da zarar verdiği için sigara içmeyi yasakladığı hatırlatıldı.

  Listedeki diğer hatalar arasında oruçlu iken Müslümanların yeme ve içmeden uzak durup gıybet, dedikodu, iftira ve kötü söz söyleme gibi huylardan vazgeçmemesi sayıldı.

  Özellikle Ramazan'ın son 10 gününün iyi değerlendirilmesini hatırlatan yetkililer, Müslümanların vakitlerini hayırlı işlerle geçirme yerine alışverişe çıktığını ve gereksiz harcamalarda bulunduğunu kaydetti.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  oruçluyken yemek yemek ,su içmek ,küfür etmek ,..kısaca günaha girmeye yol açan her şey orucu bozan durumlardandır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ramazan ayında insanlar çeşitli hatalar yaparlar. örneğin kadınların oruçlu oldukları zamanlarının çoğunu ibadet etmek yerine mutfakta geçirmeleri, iftar sofrasını gereğinden fazla doldurmaları, başka bir hata ise oruçluyken gıybet,dedikodu ve iftira etmeleri
+ Yorum Gönder