+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Ramazan'da ne okuyalıyız ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Fatih
  Yeni Üye

  Ramazan'da ne okuyalıyız ?

  Ramazan'da ne okuyabiliriz

  Ramazan, her şeyiyle çok özel bir zaman dilimi. Bu dönemde yapılan her iş ayrı bir bereketin vesilesi oluyor. İbadetlere kat kat fazlasıyla sevap veriliyor. Kötülüklerin önü kesiliyor. Okuduklarımızdan başka zamanlara oranla daha fazla yararlanıyoruz. Bu sebeple Ramazan'ı hem kulluk hayatımız, hem de düşünce dünyamız adına çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor.  ramazan.jpg
  Ramazan Kur'an ayı olduğu için bu ayda Kur'an'a özel zaman ayırmakta fayda var.

  Mukabelelere iştirak etmeyi ya da buna imkânımız yoksa kendi kendimize bir hatim bitirmeyi hedeflemeliyiz.

  Kur'an'la meşguliyetimiz bununla sınırlı kalmamalı. Yüzünden okumanın yanı sıra çoktandır ihmal ettiğimiz ezberlerimizi yeniden gözden geçirmeli, ezberlemeyi düşündüğümüz sure veya ayetleri belirleyerek hemen işe koyulmalıyız.

  Ramazan ayı içerisinde başlayıp bitireceğimiz kitapları belirlemeli ve taviz vermeden okumalıyız. Hadis kitapları, siyer kitapları, tasavvuf eserleri, Risale-i Nur Külliyatı'ndan ve Pırlanta serisinden seçeceğimiz eserler bu ayın tavsiye edilen kitapları olabilir.

  Efendiler Efendisi'ne (Sallallahu aleyhi ve sellem) çokça salâvat okumalı ve O'nla irtibatımızı daha da güçlendirmeliyiz. Bunun yanı sıra günahlarımıza tövbe etmeyi ve bağışlanma dilemeyi de ihmal etmemeliyiz. Aşağıdaki dua bu iki maksadı gerçekleştirmeye matuf cami bir duadır. Bunun yanı sıra her gün okuyabileceğimiz bir kısım dualar da ne kadar okunabileceği belirtilerek yazıldı:

  Estağfirullah el azîm yâ mâlikel mülkil kadîm salli vesellim alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Bi adedi ilmike ve bi adedi ma'lûmâtike. (Ey kadimden beri mülkün yegâne sahibi olan Allah'ım! Efendimiz Hazreti Muhammed'e ve O'nun muallâ ve muazzez ehl-i beytine, şerefli arkadaşlarına senin ilmin ve malumatın adedince salât ü selam gönderiyor ve günahlarımı bağışlamanı diliyorum.) (100)

  Ferdün hayyün kayyûmun hakemun adlün kuddûs (11)

  Yâ Şâfî (391) yâ Latîf (129) Yâ Vedûd (21)

  Lâ ilâhe illallah (100)

  Sübhânallâhi ve bihamdihî sübhânallâhil azîm (100)

  Hasbünallahu ve ni'mel vekîl (100)

  Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm. (100)

  Allahummerham ümmete Muhammed (100)

  Allahummağfir li ümmeti Muhammed (100)

  Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minez zâlimîn (11)

  Subhânekâllahümme innî estağfirüke ve etûbu ileyke (100)
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Ramazanda kuranı-kerim okumak Yas'in okumak ve mukabele yapmak insanın ayrıca sevap kazandığı durumlardandır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ramazan ayında elimizden geldiğince kuran okumalıyız, sık sık yasin okumalıyız ama en fazla kuran okumalıyız çünkü kuran ramazan ayında indiği için ramazan ayına ayrıca kuran ayıda denir.
+ Yorum Gönder