+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Ramazan'la yağan bereketler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Fatih
  Yeni Üye

  Ramazan'la yağan bereketler
  Ramazan'la yağan bereketler yazısı

  Ramazan'la yağan bereketler.jpg
  Ramazan, bize ikramlarda bulundu ve gitti. Orucun bereketinden nasibini alanlar rızıklandı. Farkında olmasak da bu kutlu ay bizleri 30 gün boyunca ihya etti.

  1- Öncelikle vakitlerimizi tanzim etti. Ramazandan önce sahurun, iftarın vaktinden habersiz, istediğimiz zaman yiyip içerken bu, belli bir programa bağlandı. Yemeklerimiz artık saatinde yenmeye başlandı. Buna en çok sevinen de hanımlarımız ve annelerimiz oldu. Çünkü diğer zamanlarda ayrı ayrı yenen yemekler, Ramazan ayında evimiz ailelerin birlikte oldukları yegâne mekân haline geldi.

  2-Oruç irademizin ne kadar sağlam olduğunu gösterdi. Sofra kurulmuş, üzerinde envâi çeşit yiyecekler hazır olduğu halde, bizi onları yemek için engelleyecek hiçbir insan olmadığı halde, Allaha olan saygımızdan, ezan okunmadan elimizi sofraya götüremedik.

  3-İbadetlerimizde bir düzen hâkim oldu. Günde beş vakit namazımızı cemaatle kılmaya devam ettik. Cemaat şuuruna vardık. Aynı safta, aynı kıbleye yönelerek, bizleri yaratan ilâhî gücün sahibi Allahın huzurunda bir fâni kul olduğumuzu tekrar tekrar yaşadık.

  4-Oruç tutanlar için bir cennetin hazırlandığını ve bu cennete Reyyân adının verildiğini öğrendik. Kıyamet gününde sadece o kapıdan oruç tutanların gireceğini duyunca, oruç ibadetinin sevabının Allah tarafından verileceği müjdesini anlamış olduk.

  5-Çoluk çocuğumuzla birlikte aynı sofrada yemek yedik. Hele çocuklarımızın balkondan, pencereden, kapıdan, çatıdan minarelerin ışıklarının yanıp, ezan okunduğunun sevinçli haberini sofrada bekleyenlere iletmesinin verdiği sıcak havayı teneffüs ettik.

  6-Teravih namazına giderek, huşû içerisinde yirmi rekât namaz kılmanın sevabına inanarak ve mükâfatını yalnızca Allahtan umarak kılanların geçmiş günahlarının affedileceği müjdesini almış olduk.

  7-Ramazan münasebetiyle kapalıyız diye meyhanesinin, içkili lokantasının camına ilân yapıştıranları, Ramazana saygı gösterenleri gördük. Fakat bu yerlerin bayramda açılacağını düşününce, meyhanelerin sadece Ramazanda değil de daima kapalı olmasının ne kadar huzur verici olduğunu düşündük.

  8-Zekât ve fitrelerimizi ihtiyaç sahibi kardeşlerimize vererek, onların evlerinin de şenlenmesine vesile olmanın sevincini yaşadık. Fakir fukarayı gözeterek, onları da iftar sofralarımıza davet ettik. İftar ettirdiğimiz kişi veya kişilerin alacağı sevap kadar sevap alacağımızı da öğrendik. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmayacağını da kavradık.

  9-Ramazan ayında suç işleme oranlarının düştüğünü, kavga, adam öldürme ve hırsızlık gibi suçların sayısında inanılmaz ölçüde düşüşler olduğunu gerek haberlerden, gerekse televizyonlardan öğrenince, her ayımızın Ramazan olması için dua ettik.

  10-Kuran ayı olan Ramazan ayında Kuranı daha iyi anlamaya, kavramaya ve hayatımıza uygulamaya çalıştık. Mukabele dinledik. Ama bu sene daha değişik bir şey yapmaya çalışalım. Kuranı okuduktan sonra bir de tercümesini okuyarak, anlamaya çalışalım. Bu sene de tercümesini hatmetmeye çalışalım.

  11-Ramazan ayı dışında, sinirlendiğimiz zaman bazen kötü sözler söylediğimiz olmuştur. Halbuki Ramazan ayında sakin olmamız tavsiye ediliyor. Orucu sadece mideye değil, gözümüze, kulağımıza, elimize, ayağımıza ve dilimize de tutturmamız gerekiyor. Bu yüzden oruç, insanı kötü söz söylemekten alıkoyar. Birisi yakışıksız bir lâf edecek veya kavga edecek olursa Ben oruçluyum denmesi gerektiğini bu ayda öğrendik.

  12-Bazen dalgınlıkla, unutarak oruçlu olduğumuzu unuttuk. Ama orucumuz bozuldu mu, bozulmadı mı diye bir endişeye kapılmadık. Çünkü biz orucumuzu tamamladık. Zira Allahın bizi yedirip içirdiğine inandık.

  13-İftar vaktini beklerken ne kadar sevinçli oluyoruz değil mi? Bir an evvel ezan okunsa da dilimiz, damağımız, suya hasret dudaklarımız suya kavuşsa diye Aklımıza hemen Peygamber Efendimiz (sas)in bir hadisi geliyor: Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri iftar ettiğinde, diğeri de Allaha kavuştuğu vakittir. Cenab-ı Allah bize iftar vaktinde duyduğumuz sevinci, Ona kavuştuğumuz zaman da yaşatır inşaallah

  14-Oruçlu iken bir şey yiyip içmediğimiz için ağzımızda tuhaf bir koku oluşuyor. Ağzımız kokuyor. Fakat bu ağız kokusu Allah katında misk kokusundan daha hoştur. Bu durum da Allahın oruçluya verdiği değeri göstermekte, ağzının kokusunu misk kokusundan daha hoş kabul etmektedir.

  15-Ramazan ayının bize kazandırdığı bir husus da, diğer aylarda şikâyetçi olduğumuz şeytanların bağlanması, bize vesvese verememesi, kötülük telkin edememesidir. Bunun yanında Ramazan ayında cennetin kapıları ardına kadar açılmakta ve cehennem kapıları da kapanmaktadır.

  16-Rasulüllah (sas)ın tavsiyesine uyarak sahur yemeğinin bereketinden istifade etmek için kimimiz sahura kadar yatmadı, kimimiz biraz uyudu sonra kalktı ve sahur yemeğini yedi. Ehli Kitapa muhalefet ederek, onların oruçları ile bizim orucumuz arasındaki farkın sahur yemeği olduğunu hatırladık.

  17-Sahurda ve iftarda gerine gerine yiyip de: Ya! İşte bunu bulamayanlar da var. Şükürler olsun. Allah bulamayanlara da versin türünde bir şükürde bulunmadık. Çünkü hakiki şükrün; fakire, yetime, kimsesize yediğinden yedirmekle, giydiğinden giydirmekle olduğunu kavradık.

  18-Mübarek Ramazan ayında oruç, iftar, teravih, vaaz, mukabele, sadaka-i fıtır, itikâf nasıl mübarekse, bunların insanı nasıl mübarek yapabileceğini düşündük. Yani mübarek Ramazanda, mübarek bir insan olmak için bu ayı çok iyi değerlendirmeye çalıştık. Bir aylık değil, ölünceye kadar mübarek olmaya çalışmak gerektiğini anladık.

  19-Bazı televizyon programlarına bakarak, on bir ayın sultanı Ramazanın eğlence ayı değil, ibâdet ayı olduğu fikri aklımıza iyice yerleşti. Ramazanı bir eğlence, şarkı, türkü, direkler arası ayı haline getiren bazı özel televizyonlara kendimizi kaptırmadık.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İnsanlar ramazan ayında bir düzen içinde yemeklerini yerler, ramazan ayında açın halinden anlarlar, oruçluyken kötü düşüncelerden uzak dururlar. inanınki orucun kazandırdığı şeyler saymakla bitmez.
+ Yorum Gönder