+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Ramazanda Midesinde Rahatsızlık Olanlar Dikkat Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ramazanda Midesinde Rahatsızlık Olanlar Dikkat

  Ramazanda Midesinde Rahatsızlık Olanların dikkat etmesi gerekir kısaca

  Ramazan ayının ilk günlerinin yaşandığı bu dönemde sıcak havalar insanları daha dikkatli beslenmeye yönlendiriyor. Bu durumun mide şikâyeti olanlarda daha da özen gerektirdiğini belirten Gastroentereloji Uzmanı Doç.Dr Erdoğan Arıkan, sıcak havalar her ne kadar sıkıntılı durumlar yaşatsa da mide şikâyeti olanların daha fazla dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, aşağıda ki konulara değindi.


  ramazan.jpg


  Ülser tedavisi beraberinde oruç tutmak hasta için sakıncalı bir durumdur. Midenin uzun süre boş kalması asit salgılamasını arttırı, buda ülserin oluşmasında yada iyileşmemesinde büyük ölçüde etkili olur.

  Reflü şikayeti olanların ise tanı konduktan sonra oruç tutarken dikkat etmeleri gereken bazı kurallar var, bunlar:

  İftar ve sahurda hızlı yemek yememek, mümkün olduğunca yavaş ve iyi çiğneyerek yemek, çiğ soğan, sarımsak, yağlı yiyecekler, kızartmalar, salçalı yemekler, portakal ve limon suyu, gazlı içecekler, gunceldir.com domates suyu, nane, çikolata, kahve ve hamur işi ağır tatlılardan uzak durmak, iftardan en az 2-3 saat sonra yatmak. Yatarken de mümkün olduğunca yastığınızı yükseltmeniz sizi rahatlatacaktır.

  Mide kanaması, sık sık ülser ve mide kanaması geçirenlerin oruç tutmaları sağlıklı değildir.

  Şişkinlik ve kabızlık şikayetini sıklıkla yaşayanlar organik sebepler dışında, hızlı yemek yemekten ve gaz yapan yiyeceklerden kaçınmalıdırlar(baklagiller, bulgur, lahana vs).

  Beslenmede ise genel olarak yağlı ve kızartılmış yiyeceklerden, ağır tatlılardan kaçınmak, yemekleri yavaş ve iyi çiğneyerek yemek, iftarda yemekle çok su içmemek ve suyu yemek aralarında tüketmek oldukça önemlidir. Haşlanmış sebze yemekleri, kompostolar, süt tatlılar ve haşlanmış etleri tercih etmeliyiz.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Mide rahatsızlıkları yaşayanlar ramazan ayında beslenmelerine daha fazla özen göstermelidirler. hatta ülser tedavisi görenlerin oruç tutması sakıncalıdır. çünkü uzun süreli açlıklar daha fazla mide asidinin salgılanmasına neden olur buda ülseri ya ilerletir yada iyileşmesine engel olur.
+ Yorum Gönder