+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Orucumuzu Neden Hurmayla Açmalıyız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Orucumuzu Neden Hurmayla Açmalıyız
  orucumuzu neden hurmayla açmalıyız kısaca 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Orucumuzu Neden Hurmayla Açmalıyız İle ilgili bilgi


  İftardan hemen sonra meydana gelen hâlsizliğin çaresi de hurmada var. Çünkü hurma düşen kan şekerini hızla yükseltir ve böylece hâlsizliğin önüne geçer. Bunun için iftarınızı hurma ile açmanın çok faydalı olduğunu unutmayın.
  Hurmanın düşen kan şekerini yükseltmesi ihtiva ettiği şekerden kaynaklansa da, şekerli bir gıda olarak şişmanlatmayan bir özelliğe de sahiptir hurma. Kalsiyum ve fosfor bol miktarda bulunduğundan kemik hastalıklarına karşı da koruyucu özellik taşımaktadır.
  İhtiva ettiği antioksidanlar sayesinde bedeninizdeki yaşlılık belirtilerini azaltırken aynı zamanda stres ve çok çalışma neticesi oluşan yorgunluktan da kurtulmanızı sağlar. Hemoroit hastaları ve ishal olanlar için de hurma bulunmaz bir nimettir. İshal durumunda bünyenin kaybettiği birçok vitamin ve minerali taşıdığı için hastalık esnasında beslenmenin bir parçası olmalıdır.
  Hurma hemoroiti olanlarda hastalığın artmasını engellerken, aynı zamanda düzenli yenildiğinde hemoroit olmayı da önler.
  Kadim kaynaklardaki hurma bahsinde, hurma günlük beslenmenin bir parçası hâline getirildiğinde gece körlüğü ve bazı göz hastalıklarını engelleyeceği bilgisi de yer almaktadır.

  hurma1.jpg
  Yapılan bilimsel çalışmalarda hurmanın mide duvarında koruyucu bir tabaka oluşturduğu ortaya çıktığından ülser hastalarının hem daha sağlıklı olmalarını hem de daha kolay oruç tutmalarını sağlar.Hurma ihtiva ettiği beta-karoten ile hafıza kaybına karşı oldukça güçlü bir koruyucudur. Konsantrasyonda zorlanan öğrenciler ve yoğun zihinsel faaliyet içinde çalışanlara tam da bu yüzden düzenli olarak hurma yemeleri tavsiye edilir.
  Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem), "Müminin sahurunun hurma ile olması, ne güzeldir" ve "Oruçlu hurma ile iftar etsin. Çünkü hurma bereketlidir. Hurmanın bereketli olması, şöyledir ki, onun ağacında (nahle) topluluk ve adalet vardır. İnsanın yaradılışı da böyledir. Çünkü bu ağaç, Âdem aleyhisselâmdan artan çamurdan yaratılmıştır. Nahlenin meyvesi yenince insanın parçası, dokusu olur. Onda bulunan her şey insana da geçer." buyurmuşlardır

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Orucumuzu ilk olarak hurmayla açmamızın dini nedeni sünnet olmasıdır. onun dışında bilimsel olarak hurma düşen kan şekerini dengeler,bunu yaparken de diğer şekerli yiyecekler gibi kiloda aldırmıyor.
+ Yorum Gönder