+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Ramazan Ve Bereket Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ramazan Ve Bereket
  Ramazan Ve Bereket Hakkında Bilgi kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye


  Ramazan Ve Bereket Hakkında Genel Bilgi


  Kendisi, Yüce İslâm dînini kabûl etmiş olduğu halde sevgili peygamberimizi gören ve Onunla sohbet eden, O’nun cemaati olan ve bu îman üzere ölen bahtiyar insanlara sahâbî diyoruz. Mübârek sahâbî efendilerimizin her biri, Hz. Peygamber efendimizle ilgili çok hâtıralar anlatırlar bize.
  Ramazan Ve Bereket.jpg
  Biz, sevgili Peygamberimizin hayatını Kur’ân-ı Kerîm’den ve bir de sahâbî efendilerimizin anlatımlarından öğreniriz. Onlar, Hz. Peygamber efendimizin hem hayatını anlatırlar hem de güzel sözlerini (hadîs- şerif) naklederler.

  Bu güzel insanlardan birisi olan Hz. Selman el-Fârisî (r.a.), Hz. Peygamber ile ilgili bir hâtırasını şöyle anlatıyor:

  “Şaban ayının son gününde, Rasulullah (s.a.v.) bize şöyle bir konuşma yaptı: “Ey insanlar! Büyük ve mübârek bir aya giriyorsunuz. Bu gelecek ayın içinde bin aydan daha hayırlı bir gece vardır. Yüce Allah, bu mübârek ayda oruç tutmayı farz kılmıştır. Geceleri ibâdet etmeyi de müstehab kılmıştır. Kim, bu ayda bir hayır işlerse, diğer aylarda bir farz işlemiş gibidir. Kim, bu ayda bir farz işlerse, diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibidir. Bu ay, sabır ayıdır; sabrın mükâfâtı da cennettir. Bu ay, yardımlaşma ayıdır. Müminlerin rızıklarının artırıldığı bir aydır. Kim, bu ayda bir oruçluya iftar ettirirse günahları affedilir, cehennem ateşinden kurtulur. İftar ettiren, oruç tutanın mükâfâtı kadar sevap alır. Oruç tutanın mükâfâtından bir şey eksilmez.”

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ramazan ayı bolluk ve bereket ayıdır. o yüzden elinizden geldiğince bu bolluk ve bereketten yararlanın.
+ Yorum Gönder