+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Hamile Kadının Oruç Tutması Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hamile Kadının Oruç Tutması Hakkında Bilgi
  Hamile Kadının Oruç Tutması Hakkında Bilgi kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye


  Hamile Kadının Oruç Tutması Hakkında Genel Bilgi

  "Hamile hanımlar dayanabiliyorlarsa tabii ki oruç tutabilirler. Ancak oruç kan şekerinin aşırı düşmesi, mide rahatsızlığı vs. gibi durumlarda tutulmayabilir. Annenin öğleden sonra şiddetli baş ağrıları, ellerinde titreme namazını kılamayacak kadar halsiz olması, 6., 7. aydan sonra sancı hissetmesi oruç tutmamasını gerektirir. Fakat her oruç tutanda olduğu gibi hafif belirtiler önemli değildir. Bunlar herkeste olur. Bu da ancak tatbik ederek anlaşılabilir. Hiç kimsenin dış görünüşüne bakarak karar verilemez."
  hamile-kad-n-n-oru-tutmas-.jpg
  Genelde ilk üç ay bebeğin hızlı geliştiği ya da bütün azaların özellikle kemiklerin geliştiği dönem olarak bilinir. Bu yüzden hamile kadınların oruç tutmasını sakıncalı görenler giderek artmaktadır. Gülhan hanım bu görüşe katılmadığını söylüyor: "Özellikle ilk üç ay içinde bebeğin gelişim ağırlığı 20 gramdır yalnız ceninin bu dönemde bütün organ taslakları teşekkül ediyor. Bu karıştırılmamalı. Mantıki olarak düşünülecek olursa, annelerin en zor ve en az beslendiği dönem ilk aylardır. Çoğu anne bulantı ve kusmalar yüzünden değil kaliteli beslenmek, doğru dürüst gıda bile alamazlar. Hatta kilo kaybederler. Anne dayanabiliyorsa, aşırı mide şikayeti yoksa oruç tutmasında hiçbir sakınca yoktur.


 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hamile kadınlar tutabiliyorsa ramazan aylarında oruçlarını tabi ki tutabilirler. ancak hamile kadın oruç tutarken rahatsızlanırsa oruç tutmayabilir. doğum yaptıktan ve iyice toparlandıktan sonra tutmadığı günlerin kazalarını yapabilir.
+ Yorum Gönder