+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Oruç Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Muhammed
  Özel Üye

  Oruç Nedir?
  Oruç Nedir Kısaca


  Oruç, İslam dininin beş şartından bir tanesidir. Her yıl Ramazan ayında Allah'a kulluk ve ibadet etmek amacıyla tanyerinin ağarmağa başlamasından güneş batmasına kadar yeme içme ve her türlü dünyevi duygulardan nefsi korumak suretiyle yapılan ibadettir.

  oru-.jpg

  Oruç kelimesi Arapça'da ''Savm'' olarak geçer ve ''birşeylerden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi'' anlamlarına gelmektedir.

  Ramazan Orucu Kimlere Farzdır?

  Ergenlik çağına erişmiş, akli dengesi yerinde, herhangi bir rahatsızlığı olmayan her Müslümanın Ramazan ayında oruç tutması farzdır.

  Neden Oruç Tutmalıyız?

  Müslüman bir kişi herhangi bir menfaat veya karşılık beklemeden sadece Allah'ın emrini yerine getirmek, rızasını kazanmak ve ona kulluk etmek için oruç tutmalıdır.

  Oruç Tutmanın Farz Olmadığı Durumlar Nelerdir?

  1-) Oruç tutmanıza mani olacak bir hastalığınız var ise
  2-) Yolculuk.
  3-) Hamile iseniz veya çocuk emziriyorsanız.
  4-) Aşırı derecede sağlığınızı tehlikeye atacak kadar aç ve susuz kalmışsanız.
  5-) Yaşlılık.

  Oruca Ne Zaman Niyet Edilir?
  Oruca Nasıl Niyet Edilir?


  Oruç tutmak için niyet etmek zorunludur. Akşam vakti veya sahur vaktinde ''Niyet ettim Allah rızası için Ramazan orucunu tutmaya'' diyerek niyet edilir. Fakat şunuda bilmek gerekir ki illa bu cümleyi söylemek şart değildir. Zihninizden geçirmek bile niyet yerine geçer. Sahura kalkmanız bile bir niyettir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Oruç islamın beş şartlarından biridir. her yıl bir ay boyunca belli vakitlerde yiyip içmek yasaktır. oruç insanın nefsini terbiye eder. ergenlik çağına gelmiş zihinsel engelli olmayan her müslümana farz kılınmıştır.
+ Yorum Gönder