+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Sahurun Fazileti.. Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Sahurun Fazileti..

  Sahurun Fazileti hakkında yazı


  1232. Enes radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  "Sahur yapınız, zira sahurda bolluk–bereket vardır. "
  Sahurun Fazileti.jpg

  Buhârî, Savm 20; Müslim, Sıyâm 45. Ayrıca bk. Tirmizî, Savm 17; Nesâî, Sıyâm 18, 19; İbni Mâce, Sıyâm 22  1233. Zeyd İbni Sâbit radıyallahu anh dedi ki: Biz Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ile birlikte sahur yemeği yedik sonra da sabah namazını kıldık.
  Sahur yemeği ile sabah namazı arasında ne kadar zaman geçti? diye soruldu. " Elli âyet okuyacak kadar" cevabını verdi.


  Buhârî, Savm 19; Müslim, Sıyâm 47. Ayrıca bk. Tirmizî, Savm 14; Nesâî, Sıyâm  1234. İbni Ömer radıyallahu anhümâ dedi ki, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in iki müezzini vardı: Bilâl ve İbni Ümmü Mektûm. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  "Bilâl geceleyin erkence ezan okur. Siz İbni Ümmü Mektûm ezan okuyuncaya kadar yiyip içiniz. "
  İbni Ömer, "Bu ikisinin arasındaki zaman, biri inip diğeri çıkıncaya kadar geçen vakitten ibaretti" demiştir.


  Buhârî, Ezân 11, 13, Şehâdât 11, Savm 17; Müslim, Sıyâm 36–39. Ayrıca bk. Tirmizî, Salât 35; Nesâî, Ezân 9–10; İbni Mâce, Sıyâm 30


  1235. Amr İbnu'l–Âs radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  "Bizim orucumuz ile Ehl–i kitabın orucu arasındaki en önemli fark sahur yemeğidir. "


  Müslim, Sıyâm 46. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 15; Tirmizî, Savm 17; Nesâî, Sıyâm 27
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Orucun ruh sağlığı bakımından önemi nedir


  Oruç insan için maddî bir perhiz olduğu kadar mânevî bir perhizdir de Çünkü insan nefsi yeme içme konusunda dilediği şekilde hareket ettikçe kişinin beden sağlığına zarar verdiği gibi helâl-haram demeyip rastgelen şey'e saldırmak ve bulduğunu yutmakla da mânevî hayatını zehirler ruh sağlığını tehlikeye düşürür. Artık kalb ve ruhun emrettiklerini yapmak gösterdiği yolda gitmek o nefse zor gelir. İnsanı kendi istediği canının çektiği istikamete doğru sürükleyip götürmeye başlar.

  İşte Ramazan-ı şerîf'te oruç vasıtasıyla nefis bir nevi perhiz ve riyazete alışır ve emir dinlemeyi öğrenir. İlâhî emre boyun eğerek helâl işleri bile terk ettiğinden haramlardan çekinmek hususunda da tam bir meleke ve kabiliyet kazanır. Böylelikle bedenî olduğu kadar mânevî ve ruhî sıhhat ve âfiyete de kavuşur.

  * İnsan midesi vücuttaki bütün duygu ve cihazlarla alâkalı bir şekilde yaratılmıştır. Âdeta mide büyük bir fabrika vücuttaki bütün duygu ve cihazlar da o fabrikanın hademesi işçisi yardımcısı hükmündedir. Bu mide fabrikası bütün sene boyunca hiç tatil ettirilmeden çalıştırılırsa nefis mideye yardımcı durumunda olan bütün duygu ve cihazları devamlı mide ile meşgul ettirir; onların kendilerine mahsus ibâdetlerini ve ulvî vazifelerini insana unutturur. İnsanoğlu sanki dünyaya sadece yiyip içmek için gelmiş gibi kalbi ruhu aklı fikri ve sair bütün duyguları ile midenin ihtiyacını te'min rızkını bulmak için seferber olur. Bütün duygularıyla midesini düşünür hâle gelmesi ise insanı mânen alçaltır hayvancasına bir hayatın sâhibi kılar.

  İşte Ramazan-ı şerîf orucuyla her müslüman bu dünyadaki vazifesinin sırf mideyi beslemek onun ihtiyaçlarını te'min etmek olmadığını anlar. Her bir duygu ve cihazını kendine mahsus ibâdet ve ulvî vazifelerinde istihdam eder. Bu sebeble Ramazan-ı şerîf'te mü'minler derecelerine göre ayrı ayrı nurlara feyizlere mânevî sevinçlere mazhar olurlar. Kalb ve ruh akıl ve sır gibi lâtifeler o mübarek ayda oruç vasıtasıyla çok terakki ve tefeyyüzde bulunur. Midenin ağlamasına bedel sair duygular mâsumâne gülerler.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sahur beraberinde bereket getirir. hatta peygamber efendimiz : sahuru yiyin, sahur berekettir. demiştir. ayrıca sahur dua kapılarının açık olduğu vakitlerdendir.
+ Yorum Gönder