+ Yorum Gönder
Özel Eğitim ve Rehberlik ve Rehberlik Forumunda Karneye Ödül ve Ceza Yok Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Karneye Ödül ve Ceza Yok
  Karneye Ödül ve Ceza Yok

  Karneye Ödül veya Ceza Vermeyin  Karneyi ödüllendirirken çocuğu fark etmek, takdir etmek gibi manevi ödüllendirmeleri, çocuğun ihtiyaçlarına uygun, makul maddi ödüllerle desteklemek ruhsal gelişimi için daha sağlıklıdır. Ancak okula gitmenin ve ders çalışmanın onun sorumluluğu olduğu unutulmamalıdır. ‘Karnen iyi notlarla dolu olursa sana hediye alırım’ gibi bir yaklaşım yanlıştır. Çocuğa ne için ödül verilmektedir? Zaten dersine çalışmak onun sorumluluğudur. Bunu unutmamalısınız. Böyle davranışlara devam ederseniz, çocuk her başarısında ya da yerine getirmesi gereken sorumluluklarında sizden sürekli maddi imtiyaz veya hediye beklemektedir.

  Çocuğunuzun okul başarısızlığının nedenlerini çok iyi değerlendirmeli ve bu başarısızlığın ortadan kalkması için neler yapılması gerektiğini ona anlatmalısınız. Çok fazla tepki göstermek kadar, hiçbir şey yokmuş gibi davranmak da doğru değildir. Fazla tepki gösterildiğinde çocuklar, sevilmediklerini ve aileleri tarafından başarılı olmaları koşulu ile sevilebileceklerini düşünürler. Hiç tepki göstermeme ise çocuk tarafından ilgisizlik ve umursamazlık biçiminde yorumlanabilir.

  Tatil dönemi ilişkileri geliştirmek ve sağlamlaştırmak için çok güzel bir zamandır. Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirip var olan sorunları daha kolay atlatabilirsiniz.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Çocuk eve kötü karne getirdiğinde onu cezalandırmak yerine karnesini bi dahaki sefere daha iyi getireceğine inandırın. iyi bir karneyle geldiğinde onu fazla şımartmadan ödüllendirin ki iyi bir şey yaptığını bilsin ve böyle devam etsin.
+ Yorum Gönder