+ Yorum Gönder
Özel Eğitim ve Rehberlik ve Rehberlik Forumunda Temel işlevlerine göre rehberlik ilkeleri hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Temel işlevlerine göre rehberlik ilkeleri hakkında bilgiler
  Temel İşlevlerine Göre Rehberlik İlkeleri Hakkında Bilgiler  A) Uyum sağlayıcı rehberlik: Bireylerin karşılaştığı uyum sorunlarını çözmek için ihtiyaç duyduğu bilgilendirmedir. Herhangi bir alana yönelik değildir. Az sayıda ama ciddi problemleri olan bireyler ile ilgilenir. Her grup içerisinde bu tür bireyler az sayıdadır. (Ör: Topluma uyum sorunu yaşayan bireyler)
  B) Yöneltici rehberlik: Bireyin ilgi ve yeteneklerine uygun olan mesleği veya okulu seçmesi için yardımcı olur.
  C) Ayarlayıcı rehberlik: Okul programlarının, kişilerin ilgi ve yetenekleri göz önünde bulundurularak hazırlanması bu türden bir hizmettir. Ayarlayıcı rehberliğin diğerlerinden farkı, öğrenciyle doğrudan ilişki kurmaması, dolaylı yönden öğrenciye ulaşmasıdır.
  D) Gelişimsel rehberlik (Geliştirici): Öğrencilerin gelişimsel ihtiyaçlarını, problemlerini tespit eder ve çözümüne yardımcı olur.
  E) Önleyici rehberlik: Problemleri ortaya çıkmadan tespit etme ve gerekli önlemleri alma konusunda çalışır. Koruyucu hekimlik gibi…
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Rehberlik , öğrencilerin uygun ders seçimi yapabilmelerini, karşılaştıkları sorunların nasıl üstesinden geleceğini öğretmek, okula disiplinli bir şekilde uyumlarını sağlamak gibi görevleri vardır ve bunları ilke edinmişlerdir.
+ Yorum Gönder