+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Aritmi Tedavi Edilebilir Mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Aritmi Tedavi Edilebilir Mi
  Aritmi tedavi edilebilir mi kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Aritmi Tedavi Edilebilir Mi Hakkında Bilgi

  Aritmi tedavisi sorunun türüne ya da seviyesine göre değişiyor. Kalpte ritim bozukluğu bazen tedavi gerektirmiyor. Bazen ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale yapılıyor.
  Kimi zaman yaşam tarzını değiştirmek bile yetiyor.

  İlaç tedavisi: Aritmi tedavisinde kullanılan ilaçlar beta - bloker içeriyor; kalp atışlarını kontrol altına alıyor. Kan sulandırıcılar ya da antiplateletler diğer seçenek. Bunlar kan pıhtılaşmasından, kalp krizinden koruyor. Kan sulandırıcıların en iyi bilinen örneği aspirin.

  Yaşam tarzınızı değiştirmek de kalbinize iyi gelecek: Aritminin bazı aktiviteler sırasında arttığını hissediyorsanız o aktivitelerden uzak durmalısınız. Sigarayı bırakmalı, alkol tüketimini azaltmalısınız. Kafein de masum değil. Bazıları kafeine çok duyarlı; belirtiler çay, kahve tüketimiyle artabilir. Soğuk algınlığı ya da öksürük ilaçları alırken mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çoğu reçetesiz satılan bu ilaçlarda kalbin çalışmasını etkileyen bileşenler olabilir.

  Elektriksel kardiyoversiyon tedavisi:
  İlaçlar işe yaramadıysa kardiyoversiyon tedavisi önerilebilir. Hafif bir anestezinin ardından göğsünüze elektrik şokları verilir. Şoklarla kalp normal bir ritme kavuşturulur.

  Pacemaker: Kalbe küçük elektrik uyarıları yollayan bir araç. Bu uyarılarla kalp normal ritimde atmaya başlıyor. Pacemaker kalbin çok yavaşladığı durumlarda, göğüs kafesinin dış kısmından uygulanıyor. Halk arasında kalp pili olarak bilinir.

  ICD ya da defibrilatör: Aritminin en riskli türlerinden ikisi ventriküler taşikardi ve ventriküler fibrilasyon. Defibrilatör yöntemiyle bu sorunlardan kaynaklanan ritim bozuklukları düzeltilebilir. Defibrilatörün birkaç türü var. Antitaşikardik olan kalp ritmi çok yüksekse uygulanıyor. Kardiyoversiyon çok düşük seviyeli bir enerji şoku. Kalp atışları tehlike yaratacak hızdaysa veya anormalse defibrilasyon uygulanabilir.

  Kateter ablasyon: Bazen genel bazense lokal anestezi yardımıyla bölge uyuşturulur. Kateter yardımıyla kalbe girilir. Riskli vakalarda veya ilaç tedavisi işe yaramıyorsa soruna bu yöntemle müdahale edilebilir.

  Kalp ameliyatı: Maze ya da labirent denen yöntemle kalbin içinde önceden belirlenen alanlara girilir. Yine elektrik akımı uygulanır. Ameliyat sonrası pacemaker kullanmak gerekebilir.

+ Yorum Gönder