+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Als hastalığı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Als hastalığı nedir
  als hastalığı nedir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Als hastalığı nedir hakkında bilgi

  Bu ismi birçok ünlü ile birlikte duyduk belki de çoğumuz özellikle Suna Kıraç, Stephen Hawking… Gündemde olan bu isimler belki de bu hastalığı gözler önüne serdi ve insanların daha bilinçli hareket etmesine de önderlik ettiler.


  Bu hastalığın sinirlerle alakalı olduğu tek bilinen gerçek ancak tam anlamıyla bir açıklama ve sonuç ortaya konulamıyor. Sinirlerdeki iletişimsizliğin meydana getirdiği düşünülen bu hastalığı çevresel faktörler ve tarımsal,zehirli ilaçların tetiklediği araştırmalar sonucu ortaya atılmıştır. Teşhis noktasında kaslardan alınan bir parçanın değerlendirilmesi ve kanın incelenmesi ile bu hastalık hakkında fikir yürütülebilmektedir. Bu hastalık genellikle yaşlı hastalarda görülmektedir. Özellikle 50 yaş sonrası hastalıklar dikkat çekmekte ancak genç kesimde de görülmeye başlanmıştır.

  Bu hastalık bulaşıcı değildir ancak kalıtsal ya da ırsi özellik gösterdiği bazı araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.Hastalığın başlangıçta belirtileri çok fazla ön plana çıkmaz yani bunu anlamak ve teşhis koymak çok da kolay değildir.

  Belirtileri Nelerdir?
  - Hasta yürürken tökezler
  - Kolda ya da bacakta zayıflık
  - Kaslarda aşırı ağrı
  - Kontrolsüz ağlamalar ya da davranışlar
  - Kalem tutma,çanta taşıma gibi işlemlerde zorlanma
  - Konuşma ve yutma güçlüğü çekme

+ Yorum Gönder