+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Çarpıntı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çarpıntı hakkında bilgi
  Çarpıntı hakkında bilgi

  Çarpıntı, kalp atışlarınızın sizi rahatsız edecek şekilde hissettiğiniz durumdur. Kalp atışları, çarpıntı halinde normalden çok hızı, güçlü, düzensiz, aniden hızlı ve kuvvetli şekilde kalp atışlarınızı hissetmeniz şeklinde olabilmektedir. Çarpıntı hissi, bir anlık, birkaç saniyelik veya biraz daha uzun süreli olabilir. Her çarpıntı hali, mutlaka bir hastalık habercisi demek değildir. Üzüldüğünüzde, sevindiğinizde, korktuğunuzda, ani bir olay karşısında çarpıntı hissi yaşayabilirsiniz. Özellikle yattığınız zaman kalp atışlarınızı daha net hissedebilirsiniz.

  Bunun yanında kalp krizi geçirmiş kişilerde, hipertansiyonu olan kişilerde, kalp-damar hastalıkları olan kişilerde çarpıntı şikâyetleri ciddiye alınmalıdır ve doktora gidilip mutlaka tıbbi araştırma yapılmalıdır.


  Çarpıntı hakkında bilgi.png
  Çarpıntı şikâyeti olan kişilere aritmi tanısı koymak mümkündür. Aritmi, kişinin kalbinden sık sık ritim bozukluğu sebebiyle şikâyet etmesi durumudur. Yani kısacası kalp ritim bozukluğu aritmi olarak ifade edilebilir. Kalp ritim bozuklukları devamlı seyreden veya ara sıra hissedilen bir durum olabilir. Aritmiler yani kalp ritim bozuklukları bazen birkaç saniye sürebildiği gibi bazen belli aralıklarla daha uzun sürebilir. Kimi aritmilerde kronikti ve bir ömür boyu devam edebilir. Çarpıntı şikâyeti ile doktora başvurduğunuzda EKG çektirmeniz gerekebilir. EKG kalbinizin aktivitesini gösteren bir tür tetkiktir.

  Sık Görülen Kalp Ritim Bozuklukları

  Ekstrasistol
  Kalbinizde birden bire hissedilen ve çok kısa süre devam eden birkaç atım fazla kasılma hissettiğiniz durumdur. Bu durum genelde kalpte tekleme, kuşkanadı çırpması gibi hissedilir. Ekstrasistol kalp ritim bozukluğu çok sık görülen bir durum olup, çoğu kişinin çarpıntı şikâyeti ile geldiği durumdur. Kişinin çok fazla heyecanlı olması, stresli bir yapıya ve stresli bir yaşam tarzına sahip olması, gün içinde çok fazla kafeinli gıdalar tüketmesi, sigara kullanması gibi sebepler bu tür kalp çarpıntısına yani Ekstrasistol kalp ritim bozukluğuna sebep olabilir.

  Bradikardi
  Kişinin kalp hızının olması gereken sayının altında olması halidir. Çoğu sağlıklı kişide 60 / dk civarında olması normaldir. Bu sayının altında olması durumuna Bradikardi denmektedir.


  Taşikardi
  Kişinin kalp atışlarının normal değerlerinin çok üzerinde bir sayıya ulaşması halinde yaşanan çarpıntı durumudur. Kişi o an için aşırı hareketli, stresli, heyecanlı bir durum yaşıyorsa kalp atış hızındaki bu anlık yükselme normal ve geçici bir durum sayılabilir. Ancak sık aralıklarla uzun süre devam etmesi ve normal fonksiyonlardayken görülmesi halinde doktora başvurulmalıdır
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Çarpıntı nedenleri ve çözümü

  Tıp dilinde palpitasyon denilen çarpıntının nedenleri çeşitlidir. Bir kalp hastalığı söz konusu değilse; fazla sigara içmek, alkol, yorgunluk, sinirlenmek, kansızlık, hazımsızlık, çay, kahve veya zehirlenmelerden kaynaklanabilir. Yorgunluk, sinirlilik veya kötü alışkanlıklardan kaynaklanan çarpıntılarda aşağıdaki reçeteler kullanılır.
  Tedavi için gerekli malzeme : Nane, su.
  Hazırlanışı : 2 bardak kaynak suya, 1 çorba kaşığı nane konur. 20 dakika bekletilip, süzülür. Çarpıntı hallerinde, 1 çay bardağı içilir.
+ Yorum Gönder