+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Kalp Yetmezliği hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kalp Yetmezliği hakkında bilgi
  Kalp Yetmezliği hakkında bilgi

  Vücudunuzdaki bütün doku ve hücreler, biyolojik fonksiyonlarını yerine getirebilmek için, yeterli enerjiye, yeterli besin maddelerine, oksijene ihtiyaç duyar. İnsan vücudundaki doku ve hücreler bu ihtiyaçlarını kan sıvısından elde ederler. Ancak dokulardaki kanın devamlı olarak tazelenmiş olması gerekir. Zira her hangi bir dokuda, kılcal damarlara madde alışverişi için dağılmış olan kanın kalitesi, bir müddet sonra dokulara vermiş olduğu maddeler, dokulardan almış olduğu artık maddeler ve karbondioksit sebebiyle bozulur. İşte bu sebeple dokulara devamlı taze kan gönderi olması gerekir ve bu işlevi de kalp yerine getirir. Yani insan kalbi, kan dolaşımı için iyici güç oluşturur. Ancak farklı sebeplerle kalbin itici gücünde yani kanı pompalama gücünde belli azalmalar olabilir. Böyle durumlarda kalp artık vücudun metabolik gereksinimlerini karşılayamaz hale gelir. İşte kalbin bu şekilde gerekli fonsksiyonlarını yerine getirememesi durumuna kalp yetmezliği denir. Kalp yetmezliği bir hastalık değildir. Tam tersine kalbin itici gücünün azalmasına sebep olan bazı hastalıkların birleşmesiyle oluşan bir sonuçtur.

  Kalp Yetmezliği hakkında bilgi.png

  Kalp Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?
  Kalp yetmezliğindeki görülen ilk belirti kalbin itici gücünün zayıflaması ile dokularda kan göllenmesinin oluşmasıdır. Bedende herhangi bir dokuda kan göllenmesi olması, belli miktarda kan serumunun dokulara sızmasına sebep olur. Bu serum sıvısının yüzünden dokuların şişmesine ödem denir. Ödemin olduğu dokular olması gereken işlevlerini yerine getiremezler. Kalp yetmezliği belirtilerinin meydana çıkmasındaki bir diğer etken ise metabolik gereksinimlerin yeteri kadar karşılanmıyor oluşudur.

  Kalp yetmezliğinin bir diğer belirtisi ise nefes darlığıdır. Kişinin yaşadığı nefes darlığının sebebi, kalp yetmezliği sebebiyle akciğerlerde gelişen ödemdir. Ödem oluşan bir akciğerde yeterli şekilde nefes alınamaz, alınan nefesteki oksijen ise yeterince kana ulaştırılamaz. Kişi yatarkenki halinde akciğerlerinde daha çok kan göllendiği için kalp yetmezliği yaşayan hastalar, genelde başlarının altına bir yastık koyarak yatma isteği duyarlar. Bu şekilde gövdelerini dik tutarak, akciğerlere daha çok kan birikmesini önlemeye çalışırlar. Kalp yetmezliği durumlarında vaka çok ilerlemiş ise kişi sırtına birkaç yastık dayayarak oturur pozisyonda uyumaya çalışır. Bazı kalp yetmezliği olan kişiler ise yatağına yatar yatmaz değil de, bir zaman sonra nefes darlığı çekmeye başlayabilir. Buna gece dispnesi denir. Kişi uyumuş ise gece dispnesi gelişebilir ve kişi nefes darlığı çekerek uyanır. Bunun yanında nefes darlığı sadece yatarken değil, merdiven çıkarken, hızlı yürürken, koşarken de ortaya çıkabilir. Bu tip nefes darlıklarına egsersiz dispnesi denir.
  Kalp yetmezliğinin belirtileri arasında yorgunluk, halsizlik, güçsüzlük, ödem, zayıflama, baş ağrısı, uykusuzluk, karaciğerde ağrı, karaciğerde büyüme, sarılık, morarma görülebilir.

  Kalp Yetmezli Yaratan Faktörler
  Hipertansiyon hastalığı kalp yetmezliğini etkileyen faktörlerden biridir.
  Romatizmal kalp hastalığı, kalp koroner damar hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları, bakteriyel kalp hastalıkları, kansızlık, gebelik kalp yetmezliği sorununu tetikler.


  Kalp Yetmezliği Tedavisi
  Kalp yetmezliği tedavisinde dijital gibi ilaçlar kullanılır ki amaç kalbin kasılma gücünün artırılmasıdır. Kalbin iş yükünün azalması için kalp yetmezliği olan hastaların yaşam kalitesini yükseltmek ve daha az yorucu bir hayat tarzına yönlendirilir. Kalp yetmezliği olan hastaların vücudunda fazlaca tuz ve su birikimi oluşur. Kalp yetmezliği sorunu olan kişiye gerekli tetkikler yapılır ve doktorun uygun gördüğü ilaç tedavisine başlanır. Kişinin kilosu fazla ise zayıflaması sağlanır. Stresli yaşam tarzından uzak durması, heyecandan üzüntüden uzak durması gerektiği belirtilir
 2. Zarafet
  Üye

  Kalbimiz vucudumuzdaki en önemli organdır, elbete diğer organlarda önemlidir, Ama kalbin vucuda verdiği hizmetler saymakla bitmez. Kalp sağlığımızı korumaya önem vermeliyiz. Yapmamız gerekenler, yağ kızartma, şeker, hamur işlerini,en az seviyeye indirmeliyiz. Ayrıca alkol ve sigaradan uzak durmalıyız.
+ Yorum Gönder