+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığını Tetikleyen Ev Riskleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığını Tetikleyen Ev Riskleri
  Kronik obstrüktif akciğer hastalığını tetikleyen ev riskleri kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığını Tetikleyen Ev Riskleri Hakkında Bilgi

  Tozla dolu havalandırıcılar.
  Klimalar, havalandırıcılar ya da ısıtıcılar artık birçoğumuzun evinde var. Havayı alıyorlar, dönüştürüp bize geri veriyorlar. Tabii bol bol tozla birlikte. Havalandırıcınızı ya da klimanızı düzenli olarak temizlemek bu soruna çözüm olabilir.

  Kiri ve tozu toplayan halılar. Tozun kirin ana kaynaklarından biri de halılar ve kilimler. Halının üzerinde yürüdüğümüzde halıdan bizim hiçbir zaman fark etmeyeceğimiz tozlar kalkıyor. Özellikle de duvardan duvara halılar daha çok risk barındırıyor. Çünkü alanları geniş olduğu için temizlenmesi daha zor. Peki ne yapacağız? Evde kronik obstrüktif akciğer hastalığına sahip biri varsa en iyisi ahşap zeminleri tercih etmek, ayakkabıları dışarıda çıkarmak, süpürge ve vakum gibi temizleyicileri sık sık kullanmak.

  Duman çıkaran temizlik ürünleri. Fırın ve ocak temizleyicileri, sprey cilalar, kısacası özellikle sprey şeklinde olan, ağartıcı ve amonyak içeren ürünler çok rahatsız edici. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı taşıyan kişilerin nefes boruları kırmızı ve hassas. Bu ürünlerle temizlenen alanlarda nefes aldıkları zaman tüm bu zararlı hava nefes borusuna zarar veriyor. Bu ürünlerin yerine ya çevreyle dost ürünleri ya da klasik ürünleri tercih edin. Örneğin klasik kalıp sabunlar.
  Kuru temizleme kimyasalları. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı taşıyan kişilerin bazıları kuru temizlemeden gelen kıyafetlerin kokusuna karşı da hassaslar. Tehlikeyi önlemek için kıyafeti paketinden çıkararak havalandırmak ve sonra giymek iyi bir yol olabilir.

  Soba ya da şömine.
  Şöminenin alev alev görüntüsü, sobanın kış günü bizi ısıtan sıcacık havası hiçbir şeye değişilmez. Ama nefes borusunu tahriş eden gazlar çıkardıkları da bir gerçek. Uzmanlara göre bir evde kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan biri varsa o evde kesinlikle ateşin olduğu bir ürün kullanılmamalı. Sobalar, şömineler bir yana sigara da aynı etkide. Unutmayın, pasif içicilik de aktif içicilik kadar zararlı.

  Bakteri ve küfe neden olan nem. Küvetin zemini, ıslak kalan bir sünger, ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir ıslak zemin nem kaynağı. Nem de küflerin ve bakterilerin cirit attığı yer. Bu yüzden banyoda ve mutfakta kullandığınız sünger ve bez gibi ıslanan ürünleri sık sık değiştirin. Banyonuzu bir vantilatörle kurutun ya da ıslak kalırsa kurutmak için düzgünce silin. Tabii tek risk bunlar olsa iyi. Rutubetli evler daha da büyük risk taşıyor. Böyle bir evde yaşıyorsanız da içeriyi sık sık havalandırın ve kurutmaya çalışın.

  Hayvan kepeği ya da kiri. Kediler, köpekler evlerimizin neşesi. Ama kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan kişiler için risk taşıyorlar. Çünkü üzerlerinde bolca kir var. Bu yüzden evcil hayvan bakmasanız iyi olur. Ama illa ki bakacağım diyorsanız 2 haftada bir temizliğinin yapıldığından emin olun ve onu kesinlikle uyuduğunuz odada tutmayın.

  Mikrobakterilerin ev sahibi duş başlıkları. Aslında duş başlıklarında bulunan mikrobakteriler normal kişiler için zararsız. Ama hasta olanlar için nefes darlığı, öksürük ve daha birçok belirtiyi beraberinde getiriyor. Peki ne yapacağız? Uzmanlara göre duş başlıklarını yılda iki kez iyice temizlemek gerekiyor.

  Parfümlü sabunlar, şampuanlar, duş jelleri. Bazı insanlar parfümlü banyo ürünlerine, deodorantlara, saç spreylerine ve kozmetik ürünlere karşı hassas oluyor. Bu tanım sizin evinizdeki birine de uyuyorsa parfümlü ürünleri evden uzaklaştırın.

  Kronik obstrüktif akciğer hastalığınız varsa daha sağlıklı bir ev ortamı oluşturmak hakkında doktorlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

+ Yorum Gönder