+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Yorulan zihin için neler yapılabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Yorulan zihin için neler yapılabilir
  Yorulan zihin için neler yapılabilir

  Gün boyu çalıştınız ya da ders dineldiniz ve bir şekilde zihninizin yorulduğunu hatta bu yorgunluktan ötürü başınızın ağrıdığını mı hissediyorsunuz. Yazıda yer verdiğimiz tavsiyeler işinize yarayabilir.

  Müzik Yorgun Zihinleri Dinlendiriyor !
  Tatil bitiyor, yoğun çalışma hayatı ve kalabalık şehir yaşamı üstesinden gelinmez bir hâl alıyor. Yataktan kafanızı kaldırmak istemiyor, okuduğunuzu anlamıyor ve tekrar başa dönüyorsunuz. Rahatsızlığınız beyin yorgunluğu. Şifası ise müzik.

  Kalabalık şehir hayatı, iş, trafik, internet ve cep telefonu derken beyin yorgunluğu pek çok kişi için şiddeti giderek artan bir rahatsızlık haline geliyor. Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, özellikle sonbaharda daha çok görülen beyin yorgunluğunda en çok karşılaşılan şikâyetlerin unutkanlık, dikkat ve algı eksikliği, öğrenme ve ezber zorluğu, beyinde ağırlık hissi, tahammülsüzlük ve çabuk sinirlenme olduğunu söylüyor.

  ALZHEIMER’LA KARIŞTIRMAYIN
  Beyin yorgunluğunda beynin kayıtlama merkezinin Alzheimer hastalığındaki gibi bozulmamış olduğunu fakat yeni bellek kaydında gecikme ve zorlanma yaşandığını söyleyen Yavuz, önlem alınarak uzaklaşmanın mümkün olduğu rahatsızlığın belirtilerinden birini şu örnekle anlatıyor: “Kişi okuduğu şeyleri anlamak için tekrar okumak zorunda kalabilir. Kitabın bir sayfasını okurken, bir önceki sayfaya sık sık bakabilir.”

  Yavuz, beyin yorgunluğuna karşı yapılabilecekleri ise şöyle formüle ediyor
  - Günlük düzenli spor aktiviteleri vücudu çalıştırırken beyni rahatlatır.
  - İş arasında ya da sonrasında herhangi bir müzik aletiyle uğraşmak beyni dinlendirir.
  - Stres oluşturan durumlardan uzaklaşabilmek yorgunluğun azalmasını sağlar.
  - Çalışanların fiziksel sağlığı kadar ruh sağlıklarını da düşünmesi unutkanlık, dikkat eksikliği gibi şikâyetlerin görülmemesini sağlar.
  - Havasız mekânlar algılamayı zorlarlaştırır. ofis ortamlarının havalandırılmasına özen gösterilmeli.

  Badem yemekte fayda var!
  Beynin daha zinde olabilmesi için şu besinleri tüketebilirsiniz: Fındık, ceviz, badem, çekirdekli kuru üzüm, yeşil sebzeler, böğürtlen, yaban mersini, somon ve sardalye balığı, üzüm suyu, elma, kepekli pirinç, çay, kahve ve sıcak kakao beyin yorgunluğuna iyi gelen gıdalardır. Doğal besinler zihninize fayda sağlayacaktır.
 2. Fatma
  Administrator

  İrademiz dışındaki bu düşünceler, belleği bloke eden virüsler gibi beynin kontrolünü ele geçiriyor. Kalabalık şehir hayatı, iş, trafik, internet ve cep telefonu derken beyin yorgunluğu pek çok kişi için şiddeti giderek artan bir rahatsızlık haline geliyor.
+ Yorum Gönder