+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Hücre çekirdeği nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Hücre çekirdeği nedir
  Hücre çekirdeği  Hücre Çekirdeği ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

  Hücre Çekirdeği Anlamı

  Bölünmenin, büyümenin ve onarımın denetim merkezi olan hücre organeli. Kalıtım materyaliyle çeşitli organik ve inorganik maddeleri kapsar. Hücrenin yaşamını sağlaması ve sürdürmesi için mutlaka olması gereken bir organeldir. Örnek olarak, çekirdeği çıkarılan bir amip birkaç gün sonra ölür.

  Çekirdek, içinde kromozomları barındıran bir organeldir. Bu kromozomları oluşturan genlerse hücredeki protein sentezini, dolayısıyla proteinlerin yapısını belirler. Bu bilgiler hücre sitoplâzmasına RNA’lar aracılığıyla iletilir.

  İlkel hayvan ve bitkilerde (prokaryotlarda) zarla çevrilmiş belirli bir çekirdek yoktur. Fakat kromatin iplik, sitoplâzma içerisinde yer alır. En ilkel canlı sayılan virüslerin kalıtsal materyali, bir RNA ya da bir DNA zincirinden ibarettir.

  Tipik olarak her canlı hücrede (alyuvarlar hariç) bir çekirdek bulunur. Paramesyumda, bir büyük bir de küçük olmak üzere iki çekirdek bulunur.

  Foraminifera’da birçok çekirdek bulunur. Bununla birlikte, memeli hayvanların karaciğer hücrelerinde de iki çekirdek bulunur
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Hücre çekirdeği, bütün hücrelerde bulunan iki katlı bir zar ile hücrenin geri kalanından ayrılmış olan bir yapıdır. Hücre çekirdeğinin zarı kalındır ve kalıtsal karakterlerin sürekliliğini sağlar.
+ Yorum Gönder