+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Sahabeler ve İslam Alimleri Forumunda lmam Gazali'den altin öğütler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  lmam Gazali'den altin öğütler
  lmam Gazali'den altin öğütler kısaca
  Bu yazimizda büyük Islam alimlerinden, Huccetül-Islam imam GAZALi'nin talebesine verdigi ögütleri cagimizda yasayan gençlere ve bizlere ölçü olmasi açisindan sizlere aktarmak istiyorum. her biri altin degerinde olan bu sözleri dikkatle okuyarak, bir yere not edelim ve sakin aklimizdan çikarmayalim.

  Ey ogul! Nasihat etmek kolaydir. Mühim olan onu tutup, geregince amel etmektir. Bu ise çok zordur. Cünkü benlik ve nefis üstünlügü olan kisilere nasihat aci gelir, yasaklanan isler ise onlarin kalplerine güzel ve cazip görünür.
  Ebû Muhammed Razi.jpg
  Ey ogul istedigin kadar yasa. Nasil olsa bir gün öleceksin; diledigini sev, nasil olsa bir gün ayrilacaksin; istedigini yap, nasil olsa bir gün hesabini vereceksin.

  Hak yoluna girmek isteyene dört sey vacibtir:

  1- Içinde hurafe ve bid'at olmayan dogru ve saglam bir inanç.

  2- Bir daha kusur islememek ve günaha girmemek hususunda nasuh tevbesi etmek.

  3- Hak sahiplerinin senin üzerindeki haklarini onlar hosnut oluncaya ve üzerinde haklari kalmayincaya kadar ödemek.

  4- Allahlin emir ve yasaklarini bilecek kadar din bilgisini, dünyada kendini kurtaracak kadar da diger ilimleri okuyup, ögrenmek.

  Yapilmamasi gereken seyler: 'Mümkün mertebe kimse ile herhangi. bir hususta münakasa ve münazara etme! Cünkü bunda büyük zararlar vardir. Münakasa; haset, riya, kibir, düsmanlik, kin, benlik (ego) ve benzeri kötü huylarin kaynagidir. Nasihat etmek ve vaizlik taslamaktir. Bu isi ancak iki sartla yapabilirsin. Birinci sarti: Söyleyecegin nasihatlari evvela kendin tutacaksin. Ondan sonra baskalarina ögüt vereceksin.

  Simdi su birkaç sözümü de can kulagi ile dinle: Kurtulusun için bu nasihatimi dinle ve üzerinde önemle dur

  Eger hafta sonuna kadar büyük bir insanin seni ziyaret edecegini haber alsan, iyi biliyorum ki, her isini birakip hemen bu zaman içinde evine çeki düzen verir; ev, yatak, beden ve elbise ile benzeri seylerin temizligiyle ugrasirsin. O halde isaret edecegim seyi iyi düsün, çünkü sen anlayisli bir kimsesin. Akilli olan bir kimseye tek bir söz kafidir. Peygamber (S.A) Efendimiz : ' Muhakkak ki Allah sizin dis görünüsünüze bakmaz. Fakat kalblerinize ve niyetlerinize bakar.' buyurmustur.

  Ne mutlu bu sözleri hayatlarina aksettirenlere
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  İmam Gazalinin öğrenme merakı bazı dini kitapları okumasıyla başlamıştır ve bu merakı onun dini ve fikri akımları araştırmasına sebep oldu. Bir çok Risalede yazmış olan Gazali 500 e yakın kitap yazmıştır. Genelde tasavvuf konularını ele almıştır.
+ Yorum Gönder