+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Pierre Bonnard Kimdir, Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Pierre Bonnard Kimdir, Hayatı
  Pierre Bonnard Kimdir  Pierre Bonnard Hayatı


  Pierre Bonnard
  (3.10.1867-23.1.1947)

  Fontenay-aux-Roses’da savaş bakanlığında memur olan bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Liseyi bitirdikten sonra babasının isteği üzerine Paris’te hukuk okudu. Bunun yanı sıra Acad Julian’da yağlıboya ve karakalem resim derslerine devam etti ve burada, başkaları meyanında Maurice Denis, Henri Gabriel Isels, Paul Ranson ve Paul Sörusier ile tanıştı. Bu beş sanatçı 1888’de, adını İbranicedeki nabi=aydınlatılmış sözcüğünden alan Nabiler Topluluğunu kurdu. Bu topluluğun www.alasayvan.net/ amacı sanatı “kopye niteliğniden” çıkartmaktı. Doğadaki örneklerin renk ve biçim açısından sübjektif bir değişikliğe uğratılmasını istiyorlardı. Lisans sınavını verdikten bir yıl sonra Bonnard, Ecole des Be aux-Arts’ta (Güzel Sanatlar Yüksek Okulunda) 1889’da, hukuksal çalışmalarıyla finanse ettiği sanat eğitimine başladı.


  Pierre Bonnard.jpg
  1890’dan Sonra: Afişler Paul Gaugu in’in ve Japon gravürlerinin etkisinde kalarak yaptığı dekoratif tablolarını satamayan sanatçı, 1890 sıralarında afiş Sanatına yöneldi. 1891’de bir şampanya afışi için yapılan yarışmayı kazandı. Bu başarısından sonra esas mesleğini bırakıp tamamen resim ve grafik sanatına yoğunlaştı. Bu arada Paul Verlaine’in kitaplarını da resimledi. Bonnard ayrıca Alfred Jarry’nin Kral Ubu adlı tiyatro oyununa dekor da yaptı.

  1896’da Paris’teki Galerie Durand Ruel, Bonnard’ın kişisel sergisini düzenledi. Bonnard Paris ve çevresinin günlük hayatından resimlediği sahnelerde, plastik bir yansıtmayı amaçlamayıp bezemeli bir düzlem strüktürüyle çalıştı. Tablolarının çoğu koyu renktedir.
  1900’dan Sonra: Içaçıcı Renkler

  Yüzyılın başından sonra Bonnard, ilkbahar ve yaz aylarını çoğunlukla kırsal alanlarda geçirdi. Yavaş yavaş o kopkoyu renk paletinden ayrıldığı, özellikle TerrasseAiksi (1902 sıraları) gibi huzurlu ve sakin tablosundan da anlaşılmaktadır. Bundan böyle daha çok yaptığı kent tasvirlerinde, sonraları manzara görüntülerinde uygulayacağı bir konstrüksiyon prensibine yöneldi. Masaya da trabzan gibi bariyerler koyarak izleyiciyi olayın dışında tuttu (örn. Place Clichy (Clichy Alanı) (1912) tablosunda olduğu gibi). Manzara resimlerinde insan doğayla tam bir birlik içinde görünmekte (örneğin Av, 1908 tablosunda Olduğu gibi). Bon nard 1912 yılında Vernnet’de bir vil la aldı. Burada, iç mekan ile dış dünya arasındaki diyaloğa yoğunlaştığı Jnıerieurs (Eviçi resimler) dizisini gerçekleştirdi. Tablolarında sık sık, arkasında bir yaz günü manzarasının göründüğü, açık bir teras kapısına bir masa üzerinden bakan bir insan görülmektedir. Jnıerieurs’lerin diğer bir konusu da masa sahnelerinden oluşmakta. Burada masa zaman zaman resmin içinde bir resim gibi görünmekte olup insanlar kompozisyonun aksesuarları gibidir (örneğin Akşam Vakti,1921; Yemek Odası,1925).

  1926’dan Sonra: Le Cannet’de Yap tığı Resimler Paris’teki Galerie Druet 1924 yılında ilk kez Bonnard için retrospektif bir sergi düzenledi. Bir yıl sonra hayat arkadaşı Maria (Marthe) Boursin ile evlendi. 1926’da Güney Fransa’nın Cannes kentine yakın olan Le Cannet’de “Le Bosquet” adlı villayı satın aldılar. Burada iki yıl sonra teras resimleri dizisinin en ünlüsü olan www.alasayvan.net/ büyük boyutlu yapıtı Die Terrasse von Vernon (Vernon Terası) adlı tablosu gerçekleşti. Burada Bonnard için tipik olan olayın, resmin tüm genişliği- ne yayıldığını görüyoruz. Bol ışıklı resimlerinde Bonnard, sıcak renklerle ışık ile havanın oyununu yakaladı. sunu yaparken her ne kadar empresyonist resim tarzını kullanmışsa da, gerçeği sübjektif yorumlamalarla da yansıtabildi. Bonnard’ın yapıtlarında görülen çıplak sahnelerde kendisi için birinci derecede önemli olan renklerle biçimlerdi. Sık sık kullandığı sarı ve oranj tonların, özellikle banyo odası ya da banyo küveti içindeki Nü sahnelerinde bedenin çevresiyle içiçe aktığı görülmektedir. Bonnar’ın bu sahneleri için en sevdiği modeli, ruh hastası olup sık sık yıkanma manisine tutulan karısı Marthe idi.


  30’lu Yıllar: Renk Akorları 30’lu yılların ikinci yarısında sanatçı daha ekspresif renkler kullanarak doğaya kendine özgü bir yaşam kazandırdı. Örneğin ağaçları ve bitkileri renk akorlarına göre gruplaştırdı: Der Garten (Bahçe) (1936 sıraları). Çoğu zaman, ayrı ayrı düzlemleri arka arkaya dizi yordueniz Kıyısındaki Kırmızı Tarla; 1939. Yine 3 yılların başlamasıyla Bonnard kendi sanat çı kimliğini sorgulamaya başladı. Kendisini yaşlı ve sıska olarak gösterdiği Aynada Otoportre, (1945) acımasız bir tablodur. Bu umutsuz tablosunu yapmadan önce feleğin birkaç sillesini yemişti. 1942’de ka rısını yitiren sanatçı, 1947’de 79 yaşında Le Cannet’de hayata göz lerini yumdu.
 2. Acil

  Pierre Bonnard Kimdir, Hayatı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder