+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Giorgio de Chirico Edebiyat Alanında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Giorgio de Chirico Edebiyat Alanında
  Giorgio de Chirico Edebiyat Alanında  Giorgio de Chirico Edebiyat Alanında Hakkında Bilgi


  Giorgio de Chirico Edebiyat Alanında.jpg

  Edebiyat alanında
  Sanatın yanı sıra edebiyatla da 1929’da Pari “Hebdomeros ‘ 1945’te Roma’da “Yaşamımın Anıları”nı yayımladı. Aynı anıları, 1962’de Milano’da yeniden basıldı. Yapıtları, başta Chicago, Roma, Stockholm, New York, Hamburg ve Paris olmak üzere dünyanın sayılı müzelerine ve özel koleksiyonlara dağılmıştır.

  Giorgio de Chirico’nun sanatı bir yandan resmin hacim, ışık - gölge, derinlik gibi temel kavramlarını fizikötesi bir duyarlığın özgün biçimleri içinde tarihsel bir aşamaya ulaştırırken, öte yandan etkileri günümüze kadar tüm canlılığıyla sürüp gelen gerçek üstücü anlayışın da kapılarını açmıştır. André Breton, gerçeküstücülüğün bildirisinde, düş gibi önemli bir ruhsal olayın o zamana kadar dikkatleri böylesine az çekmiş olmasını şaşırtıcı bulur ve bilinçaltına yönelen Freud’un www.alasayvan.net/ çabası üzerinde durur. Ona göre uyanıklık, bir çeşit alıkoymadır. Oysa düş, uyanıklığı baskı ve etkisi altında tutar. Ve gene Breton’a göre, görünüş bakımından birbirine bunca aykırı olan düş ve uyanıklık, bir çeşit salt gerçeklik, yani gerçeküstü içinde eriyip kaynaşacaktır. Ele geçirilmek istenen de, bu salt gerçekliktir. Masalsı olan, bu salt gerçeklik içinde anlam kazanır. Hatta masalsıdan başkası güzel değildir.

  İşte De Chirico’nun resimleri, bizi, Breton’un sözünü ettiği bu salt gerçekliğe götürür. Düş ve sanrı arası bir ruhsal esrik ilk içinde, görünür olanın ötesindeki gizleri kavrat maya, duyurmaya çalışır.

  Yazımızı, gene onun bir soruya verdiği karşılıktaki sözleriyle bağlayalım: “Benim tuallerimde, yıkımları haber veren bir sessizlik ve silinip yok olan ışıklar için de gerçekdışı, tasarlanmış sahneler görülür. Fizikötesi dönemimde benim için gerçeklik, tüm öteki şeylerdi:
  Kimi kez bir özlem olgusu, kimi kez nedensiz bir can sıkıntısı”
 2. Acil

  Giorgio de Chirico Edebiyat Alanında isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder