+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Antonio Allegri Correggio Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Antonio Allegri Correggio Hayatı
  Antonio Allegri Correggio Hayatı  Antonio Allegri Correggio Hayatı Hakkında Bilgi


  Antonio Allegri Correggio Hayatı1.jpg


  Antonio Allegri Correggio (1489- 1534)

  Parma okulunun yetiştirdiği en büyük Rönesans ressamı. Son dönem yapıtlarıyla birçok barok ve rokoko sanatçısının üslubunu etkilemiştir.

  Gençliği ve sanatının gelişimi. Babası, Correggio adlı küçük bir kasabada tüccarlık yapan Pellegrino Allegri’ydi.
  Doğduğu bu kentin adını alan Antonio, çoğunlukla ileri sürüldüğü gibi kendi kendini yetiştirmiş değildi. Daha ilk dönem yapıtlarına bakıldığında optik, perspektif, mimarlık, heykel ve anatomi konularında bilgisi olduğu anlaşılır. Bu da onun belli bir eğitimden geçtiğini gösterir. İlk resim derslerini Correggio’da, sıradan bir ressam olan amcası Lorenzo Allegri’den aldığı sanılır. 1503 dolaylarında Modena’da resim çalıştı, ardından da Mantova’ya geçti. Büyük olasılıkla buraya Erken Rönesans’ın en ünlü sanatçısı Andrea Mantegna’nın ölümünden önce vardı. Mantegna 1506’da ölünce, 5. Andrea Kilisesi’ndeki Mantegna ailesi şapelinin bezemelerini onun tamamlamış olduğu kabul edilir. “İsa’nın Mezara Konması” ve “Madonna ve Azizler” adlı iki yuvarlak resmin (tondi) genç Correggio’nun elinden çıktığı kesindir. Erken dönem yapıtlarından Mantegna’nın sanatını çok iyi bildiği anlaşılırsa da, üslubu aslında, Kuzey İtalyan Rönesans ressamlarının hemen hemen hepsini etkileyen Leonardo da Vinci’ye daha yakındır. Mantegna biçimi katı bir çizgiyle www.alasayvan.net/ tanımlarken Correggio, ışık-gölgeyi Leonardo gibi, dış çizgileri yumuşatacak ve belli bir atmosferik etki yaratacak biçimde kullanmayı yeğler. Onun sanat yaşamının başlarında Roma’ya gittiğine ve Michelangelo ile Raffaello’nun Vatikan’daki fresklerinden etkilendiğine kesin gözüyle bakılmaktadır.

  Correggio Mantova’dan ayrıldıktan sonra çalışmalarını Parma ve Correggio’da sürdürdü. Correggio’daki 5. Francesco Kilisesi için 1514’te yaptığı “Aziz Francesco Madonnası” adlı altar panosu, ona ait olduğu belgelenen ilk yapıttır. Gençlik döneminin en tanınmış yapıtları dinsel tutkuyu yansıtan ve renkleri gittikçe tatlılaşan bir dizi resimdir. “İsa’nın Doğumu” (Brera Resim Galerisi, Milano), “Müneccim Krallann Tapınması” (y. 1514, Brera Resim Galerisi, Milano) ve “İsa Annesine Veda Ederken” (1514-17, Ulusal Galeri, Londra) adlı resimler bunlar arasında yer alır.
 2. Acil

  Antonio Allegri Correggio Hayatı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


correggio hayatı