+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Auguste - Dominique Ingres Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Auguste - Dominique Ingres Kimdir
  Auguste - Dominique Ingres Hakkında Bilgi  Auguste - Dominique Ingres Hakkında Genel Bilgi


  Dominique Ingres.jpg


  Jean-Auguste-Dominique Ingres (1780 - 1867).
  Bir bezemecinin oğlu olan Ingres müzik ile resim arasında bocaladı. Toulouse'da, ressam Roques'un atölyesinde çıraklığa başla*dı. 1797 yılında Paris'e gidip David'in atölyesinde çalıştı, sonra 1799 yılında Güzel Sanatlar'a girdi ve iki yıl sonra Agamemnon 'un Elçilerini Kabul Eden Akhilleus (Achil*le recevant les ambassadeurs d'Agamemnon, 1801, Eco*le des Beaux-Arts, Paris) adlı tablosuyla Roma Büyük Ödülü'nü kazandı. Bununla birlikte, devlet bursunu geciktirdiği için hemen İtalya'ya gidemedi. Bu dönemde, ara*larında Rivière ailesinin şimdi Louvre Müzesinde bulunan portreleri olmak üzere çok güzel portreler yaptı. Nihayet 1806 yılında Roma'ya gitti ve burada, bütün yaşamı bo*yunca büyük bir tutkuyla bağlanacağı Rafaello'yu keş*fetti. Peyzajlar (Rafaello Gazinosu, le Casino de Raphael, Musée des Arts décoratifs, Paris), portreler (François-Marius Granet, 1807, Granet Müzesi, Aix-en-Provence), nüler (Valpiçon'lu Yıkanan Kadın, la Baigneuse de Valpinçon, 1808 ve Büyük Odalık la Grande Odalisque, 1814, Louvre Müzesi), mitolojik temalar (Oidipus ve Sfenks» Oedipe et le Sphinx, 1808, Louvre Müzesi; Jupiter ve Thetis(Granet Müzesi)

  Paris’e gönderdiği yapıtları beklediği başarıyı gösteremedi. Bunun neden olduğu küskünlükle önce Roma’da sonra Floransa’da kaldı. Restorasyon hükümetinin verdiği bir siparişi gerçekleştirmek için Paris’e döndü. XIII.Louis’nin Andı salon ‘a kabul edildi ve başarı kazandı.

  1829 yılında Güzel Sanatlar Okulu’na öğretmen atandı. 1833 yılında bu okulun başkanı oldu.

  Aziz Symphorien Şehidi adlı tablosu başarısız olunca, tekrar Roma’ya gitti. Burada 1841 yılına kadar kaldı.  Paris’e dönünce, ölümüne kadar, tekniğinin yetkinliği, ışık gölgeden yararlanmayan yalın renginin güzelliği, klasik sanatı kendine özgü bir biçimde özümseyip yorumlaması, konularının değişkenlik ve zenginliği herkes tarafından kabul edildi.
 2. Acil

  Auguste - Dominique Ingres Kimdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


ingres kimdir,  ıngres yıkanan kadın