+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Yves Klein Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yves Klein Kimdir
  Yves Klein Hakkında Bilgi  Yves Klein Hakkında Genel Bilgi


  Yves Klein (1928-1962)

  Klein, ressam bir karıkocanın oğlu olarak Nis’de doğdu. Annesiyle babası zamanlarının çoğunu Paris’te geçirdikleri için, Klein çocuksuz teyzesinin yanında büyüdü. Lise bitirme sınavlarında başarılı olamayınca kısa bir süre küçük bir kitapçı dükkânı işletti.
  Bu işinin yanısıra resim yapmayı deniyor, ezoterik yazılar okuyor ve Gül Haçlılarının öğretilerini inceliyordu. 1947’de bir Judo okuluna devam etti.  Yves Klein.jpg  1947: Gökyüzünün İmzası Mavi renk 19 yaşındaki genç üzerinde büyülü bir çekici güce sahipti. 1947’de Nis’te kumsalda yatarken, kendi ifadesine göre, gökyüzü alemine “gerçekçi-düşsel bir yolculuk” yaptı. Ardından gökyüzünü başlıca yapıtlarından biri olarak ilan ederek ona imza attığını ileri sürdü. Aynı yıl içinde Londra’ya giden Klein, burada bir çerçevecinin yanında eğitim gördü (uzmanlık alanı: altın yaldızlı çerçeve). 1952 Tokyo da Judo bilgisini ilerletti. Ardından yaşamını Judo öğretmeni olarak kazandı.

  1957: Mavi Dönemin İlanı Klein 1955’te monokrom portakal rengi bir resmini Salon des Réalités Novelles’de (Yeni Gerçekçilik Salonu) sergilemek istediğinde kabul görmedi. Jüri kendisinden, ikinci bir renk kullanmasını ya da hiç olmazsa resmine bir nokta ya da bir çizgi eklemesini istedi. Klein buna karşın resimlerini tek renkli olarak yapmayı sürdürdü ve bundan böyle tamamen mavi renge yoğunlaştı. Bir kimyacı ile birlikte parlak bir deniz mavisi geliştirdi. Pudra şeklinde pigmentlerden ve koyulaştırıcı bir maddeden oluşan boyanın patentini “IKB - Internationales Klein Blau” (Enternasyonal Küçük Mavi) olarak aldı.
  Ilk monokrom mavi resimlerini Klein ilk kez 1957’de aynı boyutta, farklı fiatlı onbir yapıt olarak Milano’daki Apollinaire Galerisinde “Proklamation der Blauen Epoche” (Mavi Dönemin İlanı) adlı sergisinde teşhir etti. Sergisinin başarılı olması üzerine Klein, boyutsuz olduğunu ileri sürdüğü mavi renkle deneylerini sürdürdü. Paravanlarla, halı, küre ve alçıdan yaptığı kopyalarla mavi bir evren yarattı.
 2. Acil

  Yves Klein Kimdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder