+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Edvard Munch Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Edvard Munch Biyografisi
  Edvard Munch Biyografisi  Edvard Munch Hakkında Bilgi


  Edvard Munch.jpg


  Edvard Munch (1863-1944)

  Askeri bir doktorun oğlu olarak Loten/Hedmark’da dünyaya gelen Munch, Oslo’da büyüdü. Annesi 1869’da tüberkülozdan ölünce, teyzelerinden biri Edvard’ı ve dört kardeşini büyttü Munch 16 yaşında Oslo Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne kaydını yaptırdıysa da, bir yıl sonra ressam olmak düşüyle mühendislik eğitimini bıraktı.

  1886’da Güz Salonunda Das kranke Kind (Hasta Çocuk, 1885/86) adlı tablosunu sergileyince bir kızgınlık dalgasıyla karşı karşıya kaldı. Munch bu tablosunda 15 yaşındaki kız kardeşinin tüberkülozdan ölümünü işlemişti. Stil itibarıyla o döneme egemen olan Natüralizm’den uzak olan yapıtı, şematik olduğu gerekçesiyle eleştirmenlerce suçlandı. Munch renkleri (boyaları) tuale bir kaç kat sürerek birbirlerinin içinde erimelerini sağladı.

  1892’den Sonra: Lebensfries (Yaşam Frizi) Yılın büyük bir bölümünü Fransa’da geçiren Munch, 1889’da yayınlanan St. Cloud Manifestosuyla Natüralizm’den ayrıldığını resmen ilan etti. İki yıl sonra tamamladığı Melankoli adlı resminde giderek artan bir soyutluk göze çarpmaktadır. Munch renkli bölge leri sınırlandırdığı, kontür çizgilerine yer verdi. Çizgi, biçim ve renkleri basitleştirerek stilize etti. Bu yapıtıyla evli bir kadına karşı umutsuz bir aşk besleyen bir arkadaşının ruhsal durumunu ifade etmek istedi.

  Munch 1892’de ilk kez Oslo Güz Salonu sergisine katılmakla, Norveçli sanatçılar çevresine sırtını dönmüş oldu. Aynı yıl içinde kişisel notlarına ve geçirdiği olaylara dayanan Yaşam Frizi üstündeki çalışmalarına başladı. Bu dinin en çok tanınan ve yorumlanan yapıtı, modern insanın yaşam korkusunu ve yalnızlığını simgeleyen Der Schrei (Çığlık, 1893) adlı tablosudur.
 2. Acil

  Edvard Munch Biyografisi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder